Буганди королів гробниці в Касубі

Буга́нди королів гробни́ці в Касу́бі (англ. Tombs of Buganda Kings at Kasubi; суахілі Makaburi ya Kasubi ya wafalme wa Buganda) — офіційна усипальниця монархів традиційного африканського «королівства» Буганда (з 1884), об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 2001).

Колишня резиденція бугандійських монархів. Розташована на пагорбі Касубі, неподалік м. Кампали (столиці Уганди).

Історична довідка

Держава Буганда утворена наприкінці 13 ст. народом ганда (належить до етнічної групи банту) на землях північно-західного узбережжя озера Вікторія. Місцеві перекази називають засновником вождя Като Кінту Какулукуку. У 14 ст. Буганда потрапила в залежність від північно-західного сусіда — утвореної народом луо (належить до нілотської групи) держави Уньоро. Офіційно бугандійський правитель іменувався кабака («посланник»), оскільки вважався «присланим» вождем Уньоро наглядачем за народом. Приблизно у 16 ст. Буганда виборола незалежність від Уньоро. Відтоді титул кабака набув значення «присланого» всесильними богами (богом родючості Мукасою, богом війни Кібукою, богом смерті Валумбе та ін.) сакрального правителя та уподібненого сонцю верховного жерця з правом безконтрольно розпоряджатися майном і життям підданих.

На початку 19 ст. Буганда перетворилася на регіонального гегемона Міжозер’я. Символічним уособленням її могутності стали пишні резиденції бугандійських «королів», які після їхньої смерті зазвичай ставали гробницями. Остання з них — збудований за часів правління кабаки Мутеси I (1856–1884) на пагорбі Касубі критий соломою палац Музібу-Азаала-Мпанга, зведений у стилі кругло-купольної стовбурно-тростинної глиняної мазанки.

Після смерті Мутеси I Буганду послабила низка внутрішніх родо-кланових династійних чвар, ускладнених суперечками між прихильниками християнства, ісламу та місцевих язичницьких культів (див. Язичництво). Це посприяло колоніальному поневоленню Буганди Британською імперією, в рамках якої Буганда отримала статус підконтрольного протекторату з формальним збереженням інституту бугандійського «короля» та підпорядкованої йому тубільної адміністрації. Відтоді традиція спорудження кожним кабакою нового палацу з подальшим його перетворенням на персональну гробницю перервалася, і палац Музібу-Азаала-Мпанга став династійною гробницею бугандійських монархів.

Після здобуття Угандою незалежності бугандійський кабака Мутеса II, зберігаючи статус автономного правителя свого королівства, став 1963 її першим президентом, але 1966 був відсторонений від влади прем’єр-міністром Уганди М. Оботе (1925–2005). З ініціативи останнього Королівство Буганда було ліквідоване. Мутеса II був змушений залишити країну та помер в еміграції. 1971 його останки повернули на батьківщину та з почестями поховали у Касубі. Після падіння в Уганді режиму диктатури військової в 1986 Кімера Мувенда Мутебі II (народився 1955; син Мутеси II) отримав можливість повернутися на батьківщину. 1993 офіційно коронований як кабака автономного традиційного Королівства Буганда у складі Республіки Уганда. Це було підтверджено відповідними змінами у конституції.

Характеристика

Комплекс королівських гробниць в Касубі займає площу 26,8 га, складається з десятка споруд, головними із яких є:

  • прикрашена дерев’яними колонами «прибрамна сторожка» зі солом’яним дахом та воротами з тростини (за ними в минулому постійно чергували озброєні вартові);
  • розташована за воротами вкрита конусоподібним солом’яним дахом кругла будівля з тростини, призначена для зберігання королівських барабанів (Ндога-Обукаба) — символів влади кабаки;
  • вкрита солом’яним дахом конструкція колишнього королівського палацу Музібу-Азаала-Мпанга (діаметр — 31 м, висота — 7,5 м).

У палаці за завісою з місцевої традиційної тканини олубуго (виготовляють із кори фігового дерева) знаходяться поховання чотирьох бугандійських монархів: Мутеси I (1837–1884), Мванги II (1867–1903), Дауді-Чви II (1896–1939) і Мутеси II (1924–1969). Зсередини солом’яний дах палацу сплетений у 52 кільця, що символізують 52 роди, з яких складається народ ганда.

На огляд у Музібу-Азаала-Мпанга виставлені державні нагороди та портрети похованих монархів, а також символи їхньої влади — королівські списи, щити й барабани. Безпосередній доступ до королівських могил мають лише члени королівської родини та обслуга комплексу.

Значення

Гробниці королів Буганди — історичний та культурний символ Уганди та загалом Східної Африки, свідчення їхніх культурних (зокрема архітектурних) традицій.

Література

  1. Kagwa A. The Kings of Buganda. Nairobi : East African Publishing House, 1971. 256 р.
  2. Рубель В. А. Історія середньовічного Сходу. Київ : Либідь, 2002. 736 с.
  3. Reid R. J. A History of Modern Uganda. Cambridge : Cambridge University Press, 2017. 403 p.
  4. Kasubi Tombs. URL: http://www.kasubitombs.org/en/general/index.php
  5. Tombs of Buganda Kings at Kasubi // UNESCO. URL: https://whc.unesco.org/en/list/1022/documents/

Автор ВУЕ

В. А. Рубель

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рубель В. А. Буганди королів гробниці в Касубі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Буганди королів гробниці в Касубі (дата звернення: 21.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.04.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ