Бгагаван

Бгаґава́н (Бхаґават; санскр. भगवान्, Bhagavān — пан, володар, владика; букв. удачливий, благословенний, від bhaga — удача, багатство) — у релігійних традиціях Індії — зазвичай епітет, титул, форма звертання до істот, шо є об’єктами релігійного поклоніння.

Багатозначний термін:

1) одне з імен-епітетів Будди Шак’ямуні (поряд із Татхагата, Джина та ін.), традиційне звернення до Будди в сутрах. Усі епітети відображають риси і властивості особистості засновника буддизму в його реальному, мирському житті або в наступному — релігійно-міфологічному, зокрема бгаґаван — Благодатний, Щасливий;

2) у буддизмі — ім’я-епітет для бодгісаттв; у джайнізмі — для тіртханкар;

3) в індуїзмі — звернення до Верховної Істоти, найчастіше Вішну та Кришни. Адептів цих божеств називали «бгаґаватами» (bhagavata), у перекладі — божі люди, послідовники Господа. У Бгаґавадгіті «бгаґаван» — постійний епітет Вішну-Кришни. Термін «бгаґаватизм» вживався як назва раннього вішнуїзму в європейській науці. Фемінітив — Бгаґаваті, використовується як епітет індуїстських богинь;

4) шаноблива форма звертання до духовних учителів у сучасній Індії або до вшанованої особи (святого, царя тощо).

Література

  1. Caldwell S. Bhagavati. Ball of Fire // Devi: Goddesses of India / Ed. by J. Hawley, D. Wulf. Berkeley; Los Angeles; London : University of California Press, 1996. Р. 195–226.
  2. Armstrong K. Buddha. New York; Toronto : Penguin Books, 2004. 205 p.
  3. Okawa R. The Essence of Buddha: The Path to Enlightenment. New York : IRH Press, 2016. 208 р.

Автор ВУЕ

В. В. Титаренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Титаренко В. В. Бгагаван // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бгагаван (дата звернення: 19.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.08.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ