Бабезія (Babesіa)

Бабе́зія (Babesia) — рід патогенних найпростіших типу апікомплексні, що викликають бабезіоз хребетних тварин і людини.

Історична довідка

Уперше виявлено і описано в 1888 мікробіологом В. Бабешем (1854–1926; Румунія), як бактерій-збудників піроплазмозу — інфекційного захворювання великої рогатої худоби. 1893 в США бактеріологи Т. Сміт (1859–1934) та Ф. Кілборн (1859–1934; обидва США) виявили цього ж збудника під час встановлення причини виникнення техаської гарячки великої рогатої худоби. Дослідники з’ясували, що переносниками збудників є кліщі, а рід паразитичних найпростіших назвали на честь В. Бабеша.

Таксономія і характеристика

Рід бабезія належить до родини бабезієвих (Babesiidae), ряду піроплазміди й уключає понад 100 видів. До роду належать внутрішньоклітинні паразити еритроцитів крові великої рогатої худоби (корів, овець), інших хребетних тварин (коней, свиней, собак) і людини. Розміри і форма цих найпростіших різноманітні. За формою здебільшого круглі, овальні, на стадії трофозоїта — кільцеподібні або грушоподібні. У еритроциті людини розміри бабезії досягають від 1 до 5 мкм завдовжки. Частина циклу розвитку бабезій відбувається в організмі переносника на всіх стадіях його власного розвитку, зокрема личинки, німфи, імаго. Так, за трансоваріального (через яйця до наступного покоління кліщів) проходження циклу в наступному поколінні організм кліща повністю уражений бабезіями. Нестатеве розмноження бабезій (простий поділ з утворенням 2–4 нових особин на стадії мерозоїта) в організмі кліща відбувається як позаклітинно (в кишківнику), так і внутрішньоклітинно — в еритроцитах. В еритроцити хазяїна потрапляє на стадії спорозоїта. На стадії трофозоїта розриває клітину еритроцита. Руйнація еритроцитів спричинює сильну анемію в зараженого. Проміжний хазяїн бабезій — полівка звичайна, інші дрібні гризуни, які здебільшого нечутливі до збудника і самі не хворіють. Джерелом зараження є хворі тварини та проміжні хазяї.

Поширення та екологія

Види бабезії заражають худобу, диких і домашніх хребетних тварин, а іноді і людей по всьому світу. Часто переносниками бабезій є іксодові кліщі роду Ixodes, зокрема собачий кліщ (Ixodes ricinus), який також переносить збудників інших небезпечних захворювань (бореліоз системний кліщовий, кліщовий енцефаліт).

Значення

Викликають хворобу бабезіоз. Babesia bovis, Babesia divergens, Babesia odocoilei, Babesia microti — найпоширеніші з тих, які викликають захворювання в людей.

Література

  1. Галат В. Ф., Березовський А. В., Сорока Н. М. та ін. Глобальна паразитологія. Київ : ДІА, 2014. 568 с.
  2. Azagi T., Jaarsma R., Docters van Leeuwen A. et al. Circulation of Babesia Species and Their Exposure to Humans through Ixodes Ricinus // Pathogens. 2021. № 10 (4). P. 386–406.
  3. Onyiche T., Răileanu C., Fischer S. et al. Global Distribution of Babesia Species in Questing Ticks: A Systematic Review and Meta-Analysis Based on Published Literature // Pathogens. 2021. № 10 (2). P. 230–257.

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бабезія (Babesіa) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бабезія (Babesіa) (дата звернення: 17.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.08.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ