Ашмор і Картьє острови

Ашмор
Картьє

Áшмор і Картьє́ острови́, Територія островів Ашмор і Картьє (англ. Ashmore and Cartier Islands, Territory of Ashmore and Cartier Islands) — зовнішня територія Австралії, що складається з двох груп незаселених тропічних островів в Індійському океані.

Географічне положення

Острови розташовані за 320 км на північний захід від Австралії та за 144 км на південь від індонезійського острова Роті.

Загальна площа території суші, рифів і лагун становить 199,4 км2.

Довжина берегової лінії — 74 км.

Територіальні води навколо островів — 12 морських миль, виключна економічна зона — 200 морських миль.

Поділ і управління

Територією, що складається з чотирьох невеликих островів (Західний, Середній, Східний острови рифу Ашмор, а також острів Картьє), управляє департамент інфраструктури та регіонального розвитку уряду Австралії.

Історична довідка

Острівна група Картьє відкрита 1800 командою британського судна «Картьє», острови Ашмор — 1801 командою британського судна «Ашмор», на честь яких їх і названо.

1878 Велика Британія анексувала острови Ашмор, 1909 — острів Картьє.

1931 острови передані під управління Австралії, 1978 виділені в окрему адміністративно-територіальну одиницю першого рівня.

1983 риф Ашмор і 2000 риф Картьє оголошено національними заповідниками.

Природа

Геологічна будова. Рельєф. Корисні копалини

Острови — низинні, піщані, є кораловими атолами, навколо яких розміщені рифи й відмілини, що затоплюються під час припливів.

Виявлено запаси нафти на континентальному шельфі поблизу островів.

Клімат

Клімат тропічний, морський.

Середньорічна кількість опадів — 800–1000 мм.

Рослинний і тваринний світ

Рослинність бідна, переважно чагарники і трави.

Прибережні води багаті на морську фауну (черепахи, морські змії, риби тощо). Гніздівля різних морських і перелітних птахів.

Населення

Постійне населення й економічна активність на островах відсутні, оскільки немає портів і гаваней.

Додатково

Періодично острови відвідують судна військово-морських сил, літаки військово-повітряних сил і представники Митної служби Австралії, а також дослідники-натуралісти.

Рибалки мають доступ до запасів прісної води й лагуни Західного острову рифу Ашмор. Інші острови можна відвідувати лише з дозволу австралійської влади.

За угодою між урядами Австралії та Індонезії індонезійським рибалкам дозволено вести морський промисел без обмежень у виключній економічній зоні островів.

Література

  1. Ashmore and Cartier Islands // Department of Infrastructure, Transport, Regional Development and Communications Australian Government. URL: http://regional.gov.au/territories/ashmore_cartier/index.aspx

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ашмор і Картьє острови // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ашмор і Картьє острови (дата звернення: 6.03.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.02.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ