Ахірат

Ахіра́т (араб. ‎الآخرة‎ — кінець, останній день; те, що станеться після) — у мусульманській есхатології термін на позначення кінця земного життя і початку вічного життя у потобйччі, яке настане після смерті людини.

Ахірат неодноразово згадано в Корані. Тема протиставленння ахірату земному життю (дунья) була однією з основних у проповідях Мухаммада. Так, хадиси наводять слова Пророка, який повчав, що той, хто полюбив тлінний світ — нашкодив своєму вічному життю в ахіраті, але той, хто обрав ахірат, мусить долати труднощі і випробовування. За вченням Мухаммада, в ахіраті доведеться відповідати за все вчинене у земному житті.

Ахірат розпочинається із малого кінця світу (смерть) і великого (період часу, який триває від першого до останнього звучання сурми ангела Ісрафіла). Уявлення про ахірат конкретизовано у вченні про воскресіння (баас), Судний день (кіямат), рай (джаннат) і пекло (джаннахам). Упродовж 8–9 ст. формується концепція «барзаха» — проміжного стану між смертю та Судним днем, — яку часом тлумачать як перший щабель ахірату.

У мусульманській апологетиці ахірат потрактовують у різних аспектах його протиставлення земному і плинному. Вченню про ахірат особливу увагу приділяли мислитель та містик Абу Хамід аль-Газалі, у «Дороговказному припасі для майбутнього життя» (1111) і поет Мухаммед Челебі в третій частині «Мухаммадії» (1449). Концепція ахірату є улюбленим мотивом багатьох східних поетів.

Джерела

  • Преславний Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : Основи, 2015.
  • Ал-Газали. Зад-и ахират // Хисматулин А. А. Сочинения имама ал-Газали. Санкт-Петербург : Петербургское Востоковедение ; Москва : Садра, 2017. С. 13–88.

Література

  1. Малов Е. А. Ахыр заман китаби: Мухаммеданское учение о кончине мира. Казань : Типо-Литография Императорскаго Университета, 1897. 96 с.
  2. Пиотровский М. Б. Ал-Ахира // Ислам. Энциклопедический словарь. Москва : Наука, 1991. С. 27.
  3. Аль-Хаками, Хафиз бин Ахмад. 200 вопросов по вероучению ислама / Пер. с араб. Москва : Умма, 2015. 319 с.

Автор ВУЕ

О. В. Сарапін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Сарапін О. В. Ахірат // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ахірат (дата звернення: 16.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.10.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ