Атмосферний тиск

Атмосфе́рний тиск ― один із термодинамічних (див. Термодинаміка) параметрів стану атмосфери, який залежить від місця й часу; тиск атмосфери, який діє на всі предмети та на всіх істот, що перебувають у її середовищі, і на поверхню Землі.

Величина та одиниці вимірювання

У стаціонарній атмосфері у стані спокою дорівнює вазі умовного стовпчика повітря, розміщеного над точкою вимірювання, на одиницю площі.

Атмосферний тиск вимірюють барометром. Одиницею вимірювання в Міжнародній системі одиниць (СІ) є паскаль; його українське позначення ― Па; міжнародне ― Pa. Серед позасистемних одиниць тиску — бар, міліметр ртутного стовпчика та деякі інші.

Загальна характеристика

Уперше атмосферний тиск виміряв 1644 винахідник ртутного барометра Е. Торрічеллі (1608–1647; Італія). Тиск стовпчика ртуті заввишки 760 мм (еквівалентний 101 325 Па й 1,01325 бар) на рівні моря за температури 0 °C називають нормальним атмосферним тиском.

З висотою атмосферний тиск знижується. На піку Джомолунгми величина становить близько чверті від показника на рівні моря. У деяких людей гірська хвороба починається вже на висоті 2–3 км.

На земній поверхні атмосферний тиск змінюється залежно від місцевості (на рівні моря в межах 641–816 мм ртутного стовпчика, де характерними є відносно низькі значення біля екватора, зростання їх у субтропіках, зниження у помірних та арктичних широтах і зростання біля полюсів), а також часу (над материками поза тропічними широтами зазвичай спостерігаються підвищені значення взимку й знижені ― улітку, а в добовому вимірюванні виявляють два максимуми ― о 9–10 і 21–22 годинах, та два мінімуми ― о 3–4 і 15–16 годинах, особливо у тропічних районах).

Неповторювані зміни атмосферного тиску, що позначаються на визначенні погоди, пов’язані з формуванням та еволюцією областей високого тиску (антициклонів) і значних вихорів (циклонів). Наприклад, усередині смерчу тиск здатен знижуватися до 560 мм ртутного стовпчика.

Позначення

На кліматичних мапах атмосферний тиск зображують за допомогою ізобар: поєднанням точок з однаковими показниками величини.

Література

  1. Masaki S. Atmospheric Circulation Dynamics and Circulation Models. Berlin : Springer, 2004. 644 p.
  2. Петрова Г. Г., Панчишкина И. Н, Петров А. И. Физика атмосферы. Ростов-на-Дону : Южный федеральный университет, 2015. 92 c.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Атмосферний тиск // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атмосферний тиск (дата звернення: 11.04.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.02.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ