Артеді, Петер

Єдиний вид (Artedia squmata) рослин роду артедія, названого на честь дослідника

А́ртеді, Пе́тер [швед. Artedi, Peter; уроджений Арктедіус, Пер (швед. Arctædius, Per); 10.03.1705, парафія Анундше, лен Вестерноррланд, Швеція — 27.09.1735, м. Амстердам, Нідерланди) — натураліст, зоолог. Відомий як «батько іхтіології».


Артеді, Петер

(Artedi Peter)

Справжнє ім’я Per
Справжнє прізвище Arctædius
Народження 10.03.1705
Місце народження парафія Анундше, лен Вестерноррланд, Швеція
Смерть 27.09.1735
Місце смерті м. Амстердам, Нідерланди
Напрями діяльності зоологія, ботаніка

Життєпис

Народився у сім’ї вікарія. 1716 родина переїхала до м. Нордмалінга. З дитинства цікавився природою, передусім мешканцями водойм та їхніх берегів — рибами, земноводними, плазунами й рослинами. 30.10.1724 під іменем Петер Арктеліус зарахований до Уппсальського університету, де вивчав теологію. Декілька разів змінював імена: Петрус Артеді (швед. Petrus Artedi), Петрус Арктедіус (швед. Petrus Arctaedius). 1728 познайомився з К. Ліннеєм, який перевівся на навчання до Уппсальського університету. Того ж року через смерть батька Артеді змушений повернутися до м. Нордмалінга. Ймовірно, навесні 1729 повернувся до м. Уппсали. 1734 відвідав Англію, згодом — м. Лейден (Нідерланди), де знову зустрівся з К. Ліннеєм. Після переїзду К. Ліннея до м. Амстердама Артеді поїхав слідом за ним. Через скрутне матеріальне становище, за порадою К. Ліннея, влаштувався впорядковувати колекції заможного мандрівника, фармацевта, натураліста й колекціонера А. Себи (1665–1736; Нідерланди), який створив один із найбагатших музеїв м. Амстердама.

Наукова діяльність

Разом із К. Ліннеєм працював над класифікацією й систематизацією наукових знань про природу. Для уникнення конкуренції, вони розділили організми: Артеді займався рибами, земноводними і плазунами, з рослин — селеровими. За життя встиг визначити й описати всіх риб із колекції А. Себи, а також завершити рукопис праці з іхтіології, який посмертно викупив і опублікував К. Лінней 1738. Ідеї Артеді щодо систематизації знань з іхтіології та класифікації зонтичних згодом втілив К. Лінней.

Визнання

На честь натураліста К. Лінней назвав один з описаних ним родів зонтичних — артедія (Artedia). У м. Нордмалінгу є художня школа імені Артеді, у м. Уппсалі — парк.

Література

  1. Merriman D. Peter Artedi: Systematist and Ichthyologyst // Copeia. 1938. № 1. P. 33–39.
  2. Pietsch Th. W. The Curious Death of Peter Artedi: A Mystery in the History of Science. New York, 2011. 222 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Артеді, Петер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Артеді, Петер (дата звернення: 13.04.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.04.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ