Арабатська затока

Арабатська затока.jpg

Араба́тська зато́ка — затока в південно-західній частині Азовського моря між Арабатською стрілкою та північним берегом Керченського півострова.

Вдається в сушу на 20 км, ширина біля входу — 45 км. Глибина коливається від 2–3,5 м у прибережній частині до 8–9 м у центральній. Дно до 7–8 м піщане (див. Пісок), глибше — замулене (див. Замулення).

Температура води взимку — від +0,3 до +2 °С, улітку — від +22 до +28 °С (в окремі роки — до +31 °С). Солоність води становить 12–14 ‰.

Напрямок течій визначається вітрами та протягом року кількаразово змінюється. Часті штормові згони й нагони води.

Береги переважно урвисті, зсувного типу. Є також протяжні ділянки узбережжя акумулятивного типу з піщаними пляжами, зокрема поблизу с. Заводського та м. Щолкіного. В акваторію виступають миси Китень і Червоний Кут, окремі скелі.

Розвинене рибальство, основні об’єкти промислу: бички різних видів (див. Бичкові), тюлька, хамса, піленгас.

Серед населених пунктів на узбережжі також села Кам’янське, Семенівка, Мисове та інші.

Література

  1. Атлас: Автономная республика Крым / Сост. А. В. Барладин. Киев; Симферополь, 2003.
  2. Аристов М. В. Пляжи черноморского побережья Крыма: генезис, особенности, современное состояние и динамика // ГЕОпрофиль. 2012. № 3 (24).

Автор ВУЕ

М. Б. Скриль


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Скриль М. Б. Арабатська затока // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арабатська затока (дата звернення: 28.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.11.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ