Ар'я Майтрея

Бодхісаттва Майтрея. Тибетська танка
Майтрея — символ миру. Нубрська долина, Індія

А́р’я Майтре́я (Майтрейя, Майтрі, Майдарі; санскрит मैत्रेय, палі ‎मैत्तेय — букв. Той, хто є любов) — персонаж буддійської міфології.

Ар’я Майтрея відомий і як бодхісаттва, популярний у всіх напрямах буддизму, і як будда прийдешнього світового періоду, що настане після закінчення ери Будди Шак’ямуні.

Згідно з пророцтвами, Ар’я Майтрея стане наступником Будди Шак’ямуні та принесе у світ вдосконалену версію Дгарми (Закону). За буддійськими легендами, він мешкає на небесах Тушита й чекає доби, коли зможе переродитися у світі людей. Майбутній вчитель народиться у сім’ї брагмана; досягне просвітлення за 7 днів. У бірманській традиції вважається, що Ар’я Майтрея житиме 80 тис. р. Точні вказівки, скільки часу має пробігти від появи Будди Шак’ямуні до приходу Будди Майтреї, відсутні. Провісниками його близького приходу стануть, серед іншого, благодатні часи — припинення війн і конфліктів, поширення любові й милосердя.

Культ Майтреї особливо популярний у Центральній Азії, у монастирях встановлені його статуї. У буддійській іконографії зазвичай зображений на троні зі спущеними додолу ногами. Серед особливих атрибутів Ар’ї Майтреї — золотавий колір шкіри, корона (діадема), ступа, ваза з напоєм безсмертя (амритою) і колесо Дгарми.

Щодо Ар’ї Майтреї вживається й епітет «Аджита» — «Непереможний».

Література

  1. Завгородній Ю. Ю., Капранов С. В., Малахова К. В. та ін. Місце філософії в інтелектуальних традиціях Сходу. Київ : Наукова думка, 2013. 246 с.
  2. У Чит Тин. Грядущий Будда Арья Майтрея, бодхисаттва Майтрея и Будда Арья Майтрея / Пер. с англ. Н. В. Юрьева. Москва : Ганга, 2013. 312 с.
  3. Edwin Ng. Buddhism and Cultural Studies. London : Palgrave Macmillan UK, 2016. 270 р.
  4. Урбанаева И. С. Интерпретация буддизма в сравнительной философии: анализ некоторых основных подходов // Философская мысль. 2019. № 10. С. 13–30.

Автори ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Титаренко О. Р., Титаренко В. В. Ар'я Майтрея // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ар'я Майтрея (дата звернення: 17.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.08.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ