Антитоксини

Антитокси́ни (від анти… та токсини) — специфічні речовини (антитіла), що утворюються в організмі людини й тварин у відповідь на дію токсинів мікроорганізмів, отрут рослин і тварин та нейтралізують їхні отруйні властивості. Термін «антитоксини» запровадив бактеріолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини, винахідник протидифтерійної сироватки Е. фон Берінг у 1890. Антитоксини утворюються в організмі внаслідок потрапляння до нього токсинів, хвороб або під час імунізації анатоксинами. У медицині антитоксини використовують у вигляді сироваток для профілактики й лікування укусів отруйних тварин, ботулізму, правця, дифтерії, газової гангрени. Такі антитоксини отримують найчастіше в результаті імунізації тварин (коней) відповідними токсинами. Також як антитоксини використовують гамма-глобуліни з крові людей з високим рівнем імунітету до певного хвороботворного агента.

Література

  1. Van Melderen L., Saavedra De Bast M. Bacterial Toxin-Antitoxin Systems: More than Selfish Entities // PLOS Genetics. San Francisco, 2009. Vol. 5. № 3. P. 248–253. URL: https://doi.org/10.1371/journal.pgen.1000437
  2. Murray L., Little M., Pascu O. et al. Toxicology Handbook. Chatswood : Elsevier Australia, 2015. 560 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Антитоксини // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антитоксини (дата звернення: 28.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.07.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ