Анатоксин


Анатокси́н (від ана… і токсини) — бактеріальний токсин, який унаслідок спеціального оброблення втрачає отруйні, але зберігає антигенні та імуногенні властивості. Анатоксин одержують знешкодженням токсину за допомогою тривалого витримування в теплому (35–38°С) розчині формаліну. Застосовують як вакцину.

Відомі дифтерійний, правцевий, коклюшний, гангренозний, ботулінічний, стафілококовий та інші анатоксини, які використовують для створення активного імунітету до інфекційних хвороб у людей та тварин із метою профілактики та одержання імунних сироваток. Для профілактики дифтерії, правця, коклюшу (АКДП) провадять імунізацію дітей вакциною, що включає дифтерійний і правцевий анатоксини, і коклюшну вакцину.

Анатоксини використовують для імунізації коней з метою одержання лікувальних сироваток (протиправцеві, протидифтерійні).

Література

  1. Медична мікробіологія, вірусологія та імунологія / За ред. В. П. Широбокова. Вінниця : Нова Книга, 2011. 952 с.
  2. Потехин А. В., Лебедев Н. В., Русалеев В. С. Антигенные и иммуногенные свойства анатоксина Actinobacillus pleuropneumoniae // Ветеринария и кормление. 2013. № 5. С. 42–43.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю:
Редакція ВУЕ Анатоксин // Велика українська енциклопедія. URL: http://vue.gov.ua/Анатоксин (дата звернення: 21.09.2019).