Анатоксин

Анатокси́н (від ана… і токсини) — бактеріальний токсин, який унаслідок спеціальної обробки втрачає отруйні, але зберігає антигенні та імуногенні властивості. Одержують анатоксин знешкодженням токсину за допомогою тривалого витримування в теплому (35–38°С) розчині формаліну. Застосовують як вакцину.

Відомі дифтерійний, правцевий, кашлюковий, гангренозний, ботулінічний, стафілококовий та інші анатоксини, які застосовують для створення активного імунітету до інфекційних хвороб у людей і тварин із метою профілактики та одержання імунних сироваток. Імунізацію дітей для профілактики дифтерії, правця, коклюшу здійснюють вакциною (АКДП), що включає дифтерійний, коклюшний і правцевий анатоксини. У профілактиці й лікуванні інфекцій застосовують гангренозний, ботулінічний, стафілококовий та інші анатоксини.

Анатоксини використовують для імунізації коней для отримання лікувальних сироваток (протиправцевих, протидифтерійних).

Література

  1. Фармацевтична енциклопедія / За ред В. П. Черних. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : Моріон, 2010. 1632 с.
  2. Потехин А. В., Лебедев Н. В., Русалеев В. С. Антигенные и иммуногенные свойства анатоксина Actinobacillus pleuropneumoniae // Ветеринария и кормление. 2013. № 5. С. 42–43.
  3. DiPiro J. T., Talbert R. L., Yee G. C. et al. Pharmacotherapy: A Pathophysiologic Approach. 10th ed. New York : McGraw-Hill Education, 2016. 2512 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Анатоксин // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анатоксин (дата звернення: 17.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.01.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ