Анемограф

Анемограф.jpg

Анемо́граф (від грец. ἄνεμος — вітер і γράφω — писати) — метеорологічний та аерологічний прилад, призначений для безперервного запису даних про швидкість вітрушахтах, аеродинамічних трубах — повітряного потоку), побудований на основі анемометра.

У 20 ст. у метеорології використовували переважно механічні анемографи. Обертання чашечок анемографа через понижувальний редуктор передається на кулачковий диск. Кулачок диска насувається на важіль, притискаючи стрілку самописця до барабана з паперовою стрічкою. Стрічки розраховані на 1–2 доби або на тиждень спостережень.

У СРСР анемографом також називали телеметричний прилад для дистанційного вимірювання та фіксації миттєвої швидкості вітру на метеорологічних щоглах. Він був побудований за принципом загальмованого чашкового анемометра, поєднаного із мостовим дротяним тензоперетворювачем.

У сучасних анемографах відліковий пристрій анемометра з’єднаний із мікроконтролерами через аналого-цифровий перетворювач. Параметри вітру (швидкість, поривчастість, тривалість) з інтервалом 10 с, 30 с, 1 хв тощо записуються як лог-файл на мініатюрну карту пам’яті. Також застосовують анемограф із телеметричною передачею параметрів швидкості вітру від анемометра до станції.

Література

  1. Müller A. Anemograph «Universal» 82a with Mechanical and Pneumatic Transmission // Meteorologische Instrumente. Königs Wusterhausen : [w. p.], 2012. 12 p. URL: http://www.rfuess-mueller.de/214-0E.pdf
  2. The Dictionary of Physical Geography / Ed. by D. Thomas. Chichester; Hoboken : John Wiley & Sons, 2016. 614 p.

Автор ВУЕ

Д. О. Барановський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Барановський Д. О. Анемограф // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анемограф (дата звернення: 28.02.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.03.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ