Анемометр

Анемометр.jpg

Анемо́метр (від грец. ἄνεμος — вітер і μετρέω — вимірювати) — прилад для вимірювання швидкостей вітру, а також повітряних потоків у шахтах, аеродинамічних трубах та інших конструкціях.

В анемометрах різних конструкцій швидкість вітру визначається за його тиском на рухому частину приладу — анемометричну вертушку (анемометр із вертушкою), манометричним способом — за різницею динамічного й статичного тиску вітрового потоку (аеродинамічний анемометр) чи за швидкістю охолодження нагрітого тіла під дією вітру (термоанемометр).

Найпоширенішими є механічні чашкові та крильчасті анемометри. У чашкових анемометрах приймальною частиною є 4 чашечки (порожнисті півкулі), закріплені на хрестовині, у крильчастих — вітрове колесо, змонтоване на струні, що робить прилад дуже чутливим, надає можливість вимірювати швидкість повітряного потоку навіть у 0,2–0,5 м/с. Є також ультразвукові (акустичні), що вимірюють швидкість звуку між передавачем і приймачем відповідно до швидкості вітру, та оптичні (лазерні доплерівські).

Анемометри — важливі вимірювальні прилади в метеорології та рудниковій (шахтній) аерології. Крильчасті анемометри також називають вентиляційними, оскільки використовуються для вимірювання швидкості повітряного потоку у вентиляційних каналах. Окрім того, анемометри застосовуються у висотному будівництві, мореплавстві, спорті (авіамоделізмі, бадмінтоні, стрільбі).

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  2. Галік О. І. Метеологічні прилади і методи спостережень. Рівне : Національний університет водного господарства та природокористування, 2008. 134 с.
  3. Гумницький Я. М. Метеорологія та кліматологія. 2-ге вид. Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2017. 204 с.
  4. Anemometer // National Geographic. URL: http://education.nationalgeographic.com/education/encyclopedia/anemometer/?ar_a=1

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Анемометр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анемометр (дата звернення: 28.02.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.03.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ