Андо Сьоекі

0Андо Сьоекі14.jpg

Андо’ Сьоекі (яп. 安藤 昌益; 1703, с. Нііда (Niida), провінція Дева, тепер префектура Акіта, Японія — 29.11.1762, c. Нііда, префектура Акіта, Японія) — філософ, критик буддизму, синтоїзму та конфуціанства, енциклопедист, лікар.

Андо Сьоекі

(安藤 昌益)

Рік народження 1703
Місце народження с. Нііда (Niida), провінція Дева, тепер префектура Акіта, Японія
Рік смерті 29.11.1762
Місце смерті c. Нііда, префектура Акіта, Японія
Напрями діяльності філософ, критик буддизму, синтоїзму та конфуціанства, енциклопедист, лікар

Життєпис

Другий син у селянській родині. Вивчав буддизм, для вдосконалення в ньому переїхав до м. Кіото. Розчарувався в релігії, після чого звернувся до вивчення китайських філософії та медицини. Одружився. Мав у 1740-х лікарську практику в м. Хатінохе (зараз префектура Аоморі). Подорож до портового м. Нагасакі сприяла знайомству Андо’ Сьоекі з умовами життя в зарубіжних країнах. Бл. 1760 повернувся до рідного села, де й помер.

Філософські погляди

З 1750-х відомий як соціальний і політичний мислитель. Зазнав упливу давньокитайської філософії. Водночас сучасники змальовують його як людину суворого характеру, яка цитувала китайських філософів лише з метою критики. Тексти його праць зберігалися переважно в рукописах. Їх дослідження розпочалося в 1899; більшість була втрачена під час пожежі 1923 в бібліотеці Токійського університету.


Погляди Андо’ Сьоекі наближені до сучасних соціально-демократичних, ліберальних, екологічних і феміністичних концепцій. Він був критиком феодальної системи сьогунату Токугава та ієрархічного суспільства, конфуціанської філософії періоду Едо. Андо’ Сьоекі — прихильник відкритості Японії світу, але водночас — прибічник сильної влади імператора й своєрідної аграрної утопії. Розробив теорію «істинного користування природою» та оголосив соціальним ідеалом «природній світ». Розвінчував учення, що виправдовували експлуатацію селянства.


Вважав за необхідне повернутися до суспільного ладу, де всі зобов’язані працювати: колективна праця повинна бути запорукою загального благополуччя.


Головна праця — «Сидзен синейдо» («Shizen shin’eidō», «Тлумачення управління згідно з природними законами»; 1753) присвячена досягненню гармонії людини з природою та в суспільстві, у ній розкриті принципи екологічного, природного управління.


Андо’ Сьоекі закликав ліквідувати панівну верству й повернутися до егалітарного суспільства, керованого безпосередньо національним урядом. Засуджував сучасних йому правителів і священнослужителів, діячів попередніх епох, насамперед принца Сьотоку за його роль у поширенні буддизму в Японії. Критикував безшлюбність буддійських монахів як таку, що суперечить людській природі.


Погляди радянського дослідника Я. Радуль-Затуловського на Андо’ Сьоекі як атеїста та матеріаліста піддано сумніву сучасною зарубіжною історіографією.

Вплив

За життя Андо’ Сьоекі мав небагатьох послідовників. Для свого часу його погляди мали революційний характер. Андо’ Сьоекі — один із перших японських мислителів, які вивчали європейську філософську думку. Вважається предтечею руху за відродження імператорської влади в Японії (див. Мейдзі революція). Набув популярності в Японії після Другої світової війни.

Праці

  • Todo shinden. Tokyo : Iwanami Shoten, 1966. 452 p.
  • Kōhon Shizen shin’eidō. Tokyo : Heibonsha, 1981. 411 p.

Література

  1. Herbert E. N. Andō Shōeki and the Anatomy of Japonese Feudalism. Tokyo : Asiatic Society of Japan, 1949. 340 p.
  2. Радуль-Затуловский Я. Б. Андо Сёэки. Философ — материалист XVIII века. Москва : Издательство восточной литературы, 1961. 212 с.
  3. Нагата Х. История философской мысли в Японии / Пер. с яп.; общ. Ред. Ю. Б. Козловского. Москва : Прогресс, 1991. 416 с.
  4. The Japanese and Europe: Images and Perceptions / Ed. By B. Edstrоm. London : Routledge, 2016. 300 p.
  5. Tucker J. Andō Shōeki’s Agrarian Utopianism: An East Asian Philosophical Contextualization // Agricultural Ethics in East Asian Perspective / Ed. By K. Thompson, P. Thompson. Cham : Springer, 2018. P. 37–56.


Автор ВУЕ

І. В. Шліхта


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шліхта І. В. Андо Сьоекі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андо Сьоекі (дата звернення: 4.06.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.04.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ