Андварі

Кузня скарбів Андварі. Художник Родні Меттьюс

А́ндварі (давньоісл. Andvari, букв. — обережність) — у германо-скандинавській міфології — темний альв, карлик-дверг (цверг), володар фатального золота й магічного персня.

Характеристика

Завдяки персню Андварі мав владу над темними альвами і збільшував золоті запаси. Перстень карлик створив у чарівний спосіб із золота, викраденого в дів Рейну. Через отримані закляття чарівний перстень Андварі пойменовано перснем Нібелунгів, а золоті скарби дів Рейну — скарбами Нібелунгів.

У літературі та мистецтві

Андварі став персонажем героїчного епосу «Пісня про Нібелунгів». Він фігурує в прозаїчному вступі та строфах пісень збірки епічних творів ісландської літератури 10 ст.: «Старшої Едди» («Пророцтво вьольви», «Промови Регіна» й «Мова Фафніра») та у творі «Молодша Едда» («Мова поезії») поета-скальда Сноррі Стурлусона.

В образотворчому мистецтві Андварі фігурує здебільшого в ілюстраціях. Художник Р. Меттьюс (нар. 1945, Велика Британія) зобразив дверга на картині «Кузня скарбів Андварі»; серед ілюстрацій художника К. Васильєва (1942–1976; РФ) — «Карлик Андварі та рейнські діви»; художник-ілюстратор Д. Ілюткин (нар. 1989; РФ) створив ілюстрації до проекту «Міфи й легенди».

Додатково

Чарівний перстень Андварі став причиною багатьох смертей. Серед зацікавлених оволодіти ним були велети-йотуни Фасольт й Фафнір. Вони вимагали цей перстень у богів-асів як плату за спорудження потойбічного притулку доблесних воїнів-ейнхеріїв Вальгалли. Для цього велети взяли в заручниці богиню плодючості та пристрасті Фрейю. Мандруючи в пошуках скарбів, боги Одін, Генір і Локі помітили на березі видру. Локі (амбівалентний образ трикстера в скандинавській міфології, хитрун і спритник) вбив її каменем. Шкірку видри аси запропонували Грейдмару в обмін за ночівлю в його оселі. Чаклун в убитій істоті впізнав свого сина Отра (це ім’я означає «Видра»; юнак умів перетворюватись на цю тварину). За допомогою замовлянь маг позбавив асів божественної сили, зв’язав їх та зажадав (як викуп) скарби дверга Андварі. Локі позичив у дружини морського велета Егіра її тенета та спіймав у підземному озері величезну щуку, на яку перетворився Андварі (за іншими варіантами — змію). Страшними погрозами змусив карлика віддати йому скарби. Андварі спробував сховати перстень та Локі забрав магічний предмет. Тоді розгніваний дверг наклав страшне закляття: перстень мав приносити смерть своєму власнику. Однак ці закляття лише розсмішили бога-трикстера (оскільки він мав віддати перстень разом з іншими скарбами Грейдмару). Закляття Андварі справдилося: отримавши викуп за вбитого сина Отра, Грейдмар загинув від руки свого сина Фафніра. Фафнір сам зажадав володіти скарбами й задля їх охорони перетворився на дракона. Цього дракона вбив юний герой Сигурд (у германському епосі Зигфрід), отримавши разом із чарівним перснем і закляття. Сигурд загинув через підступність братів-нібелунгів Гуннара та Хегні. Братів звела зі світу вдова Сигурда Гудрун (Кримгільд у «Пісні про Нібелунгів»).

Література

  1. Werner A., MacCulloch J., Moore G. et al. The Mythology of All Races : in 13 vol. New York : Cooper Square Publishers, 1964. Vol. 2. 612 с.
  2. Anderson R. Norse Mythology: Myths of the Eddas. Honolulu : University Press of the Pacific, 2003. 476 р.
  3. Старшая Эдда / Пер. с исланд. А. Корсуна. Москва : Азбука, 2011. 464 с.
  4. Петрухин В. Мифы викингов. Москва : Олма Медиа Групп, 2015. 256 с.

О. В. Наумовська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Наумовська О. В. Андварі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андварі (дата звернення: 14.05.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.04.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ