Анастасій ІІІ

Анаста́сій ІІІ (лат. Anastasius ІІІ; італ. Anastasio ІІІ; рік народження невідомий, м. Рим ― 913, м. Рим, тепер Італія) ― церковний діяч; Папа Римський (911–913).

Анастасій ІІІ

(Anastasius ІІІ)

Місце народження Рим, Італія
Рік смерті 913
Місце смерті Рим, Італія
Місце поховання Рим, Італія
Напрями діяльності церковна діяльність

Про життя і діяльність Анастасія ІІІ відомостей майже не збереглося. Дефіцит історичних джерел не дозволяє чітко визначити ні дату його обрання на Святий престол, ані дату смерті.

Римлянин за походженням, імовірно син римського аристократа Лучіана. За однією з версій, кандидатуру Анастасія на Святий престол запропонував консул Теофілакт І Тускуламський після захоплення влади в Римі. Вважають, що Папа був поступливим і слухняним знаряддям в руках Теофілакта та його дружини Феодори. Франкський історик, хроніст і поет Флодоард (894–966) у віршованих творах вихваляв чесноти Анастасія ІІІ, наголошував на його милосерді й лагідності. Це підтверджує епітафія на надгробку понтифіка ― «Доброму і милосердному Анастасію ІІІ».

Богословських праць Анастасій ІІІ по собі майже не залишив. Існують два послання Папи, в яких він надав привілеї Верчелльській і Гамбурзькій кафедрам; на знак особливої поваги надіслав їх єпископам паллії. Достовірність авторства цих послань станом на 2019 не підтверджена.

Наявне непряме свідчення щодо втраченого листування між Анастасієм ІІІ і Константинопольським патріархом Миколаєм Містиком (після повторного сходження останнього на Патріарший престол у 912). Патріарх начебто доправив Папі листа з вимогою підтримати негативне ставлення до четвертого шлюбу візантійського імператора Лева VI (866–912) із Зоєю Карбонопсиною. В листі дорікав за схвалення цього шлюбу попереднім понтифіком Сергієм ІІІ, напучував Римську кафедру, вимагав виправлення «учинених скандалів». Оригінальний текст листа не зберігся, відповідь Папи невідома. Вірогідно, порозуміння не було досягнуте, оскільки патріарх викреслив ім’я Анастасія ІІІ з диптиху Константинопольської церкви. Похований у крипті собору Святого Петра.

Література

  1. Католическая энциклопедия : в 5 т. Москва : Издательство Францисканцев, 2002. Т. 1. С. 224–225.
  2. Диль Ш. Византийские портреты / Пер. с фр. М. С. Безобразовой. Москва : Издательство Сретенского монастыря, 2011. 744 с.
  3. Collins R. Keepers of the Keys of Heaven: A History of the Papacy. New York : Basic Books, 2013. 600 p.
  4. Rendina С. I Papi. Storia e segreti. Roma : Newton Compton, 2015. 754 р.

Автор ВУЕ

С. І. Присухін

Покликання на цю статтю:
Присухін С. І. Анастасій ІІІ // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анастасій ІІІ (дата звернення: 20.11.2019).
Оприлюднено

Оприлюднено: 10.07.2019