Амфімакр

Амфіма́кр (грец. ἀμφίμαϰρος, букв. — видовжений з обох боків), кретик — віршовий розмір із трискладовою стопою з наголошуванням, протилежним амфібрахію.

В античному віршуванні — стопа з п’яти мор, що складається з довгого, короткого і довгого складів. Найперше амфімакр у своїх віршах почали використовувати поети грецького острова Крит (звідси друга назва розміру), а пізніше — поети Давнього Риму. Зважаючи на швидкий ритм, характерний для амфімакру, цей віршовий розмір застосовували частіше для комедійних пісень (твори Аристофана та Плавта) і гімнів. У загальноєвропейську систему віршування амфімакр не увійшов.

В українському силабо-тонічному віршуванні амфімакром інколи умовно називають стопу дактиля з додатковим надсхемним наголосом на третьому складі або анапеста з додатковим надсхемним наголосом на першому складі. Прикладом може слугувати вірш «Сонце краще горить — серединою дня» А. Малишка, де в 1-й стопі надсхемний наголос на першому складі:

Середина двадцятого віку, іди

І постукай людині в незамкнену хату

Не зловісним пожаром, не криком біди

І не клекотом бою у ніч розіп’яту […]

(Малишко А. Поезії. Київ : Радянський письменник, 1978. С. 182).

Література

  1. Літературознавчий словник-довідник / За ред. Р. Т. Гром'яка, Ю. І. Коваліва, В. І. Теремка. Київ : Академія, 2007. С. 132.
  2. Савченко І. В. Основи віршування. Київ : Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, 2015. 109 с.
  3. Словник-довідник літературознавчих термінів / Упоряд.: О. В. Бобир, В. Й. Буденний, О. Б. Мамчич та ін. Чернігів : Десна Поліграф, 2016. 132 с.

Автор ВУЕ

М. Л. Гаспаров


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гаспаров М. Л. Амфімакр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амфімакр (дата звернення: 19.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
28.01.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ