Амон-Ра

Амон-Ра
Амон-Ра з символом анх у лівій і скіпетром уас у правій руках

Амо́н-Ра (єгипет. Jnm — прихований, таємний і Rˁ — сонце) — верховне божество у давньоєгипетській релігії.

Культ Амон-Ра утвердився в середині 2-го тис. до н. е. за часів розквіту єгипетської державності у період Нового царства як злиття культів місцевих вищих богів Амона і Ра.

Амон — бог-творець життя, природи і людини, інших богів, який створив всесвіт своїм подихом. У період Дванадцятої династії стає богом-покровителем Фів, культ Амона перетворюється на загальнодержавний. Його жіноча іпостась — Амаунет. Саме ім'я Амон означає "невидимий", "втаємничений"; в єгипетських текстах бог згаданий як "сокровенна душа", "велика душа над усіма богами".Традиційно зображався у подобі людини в короні з двома високими пір’їнами, людини з баранячою головою або барана з сонячним диском навколо голови.

Ра — бог сонця, небесного простору, повітря, творець світу; верховне божество Геліополя. За часів П'ятої династії культ Ра стає державним; фараони споруджували особливі храми, піраміди й обеліски на його честь, вважаючи себе "синами Ра". Втілений в образі сокола або людини з головою сокола (яструба), увінчаною сонячним диском. Згідно з міфом, Ра вдень, освітлюючи землю, пливе небесним Нілом, увечері продовжує шлях підземним Нілом, а вранці, здолавши в битві змія Апофіса (Апопа), знову з’являється на обрії.

Після об’єднання Верхнього й Нижнього Єгипту культ Амона набрав силу і, зливаючись із культом Ра, поширився по всьому Єгипту. Амона-Ра вшановували як верховного бога, деміурга-творця, в якому існують всі боги, люди та речі, творця Єгипетської імперії, який дарує перемоги та землі царю, володаря фараона та його війська. Зображували у вигляді людини з лев'ячою головою і сонячним диском навколо неї. У період Нового царства жерці Амон-Ра зосередили у своїх руках значне багатство і владу, особливо за правління Хатшепсут, Тутмоса ІІІ, Аменхотепа ІІІ, Рамзеса ІІ.

До початку н. е. культ Амон-Ра поступово витіснили культи Осіріса, Ісіди.

Література

  1. Бадж Э. А. У. Египетская религия, египетская магия / Пер. с англ. Москва : Алетейя, 2003. 334 с.
  2. Словник античної мітології / Упоряд. І. Я. Козовик, О. Д. Пономарів. Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2006. 312 с.
  3. Wilkinson R. H. The complete gods and goddesses of Ancient Egypt. New York : Thames & Hudson, 2017. 256 p.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Амон-Ра // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амон-Ра (дата звернення: 9.07.2020).


Оприлюднено


Оприлюднено:
19.04.2019

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ