Амебоїдний рух

Амебо́їдний рух — тип пересування одноклітинних організмів (амеб) і деяких клітин багатоклітинних (лейкоцитів, фагоцитів та ін.) через перетікання вмісту клітини в тимчасові випини — псевдоподії. Поступово вміст клітини переміщується в одну із псевдоподій, яка розширюється, водночас інші частини клітини скорочуються. Один із типів руху цитоплазми. Амебоїдний рух забезпечують місцеві скорочення розміщеної в цитоплазмі сітки з ниток актину і міозину та перетворення драглистого гелю на текучий колоїдний розчин — золь, і навпаки.

Cеред одноклітинних організмів до амебоїдного руху здатні представники амебозоїв. У багатоклітинних безхребетних амебоїдний рух властивий амебоцитам. У хребетних тварин у такий спосіб пересуваються лейкоцити, фагоцити, фібробласти.

Крім клітин, що здатні до такого способу пересування протягом усього життя, є клітини, яким амебоїдний рух притаманний лише на певних стадіях розвитку (наприклад, у хребетних тварин в ембріональному розвитку попередники статевих клітин переміщуються в такий спосіб від головного відділу до місця утворення статевих залоз). Ймовірно амебоїдний рух також властивий клітинам злоякісних пухлин.

Література

  1. Романовский Ю. М., Теплов В. А. Физические основы клеточного движения. Механизмы самоорганизации амебоидной подвижности // Успехи физических наук. 1995. Т. 165. № 5. С. 555–678.
  2. Theoretical and Experimental Investigations of Amoeboid Movement and First Steps of Technical Realisation // Nature-Inspired Fluid Mechanics. New York : Springer, 2012. P. 3–23.
  3. Кузьмак М. І. Фізіологія людини і тварин. Дрогобич : Дрогобицький педагогічний університет ім. І. Франка, 2014. 326 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтюhttps://vue.gov.ua/Амебоїдний рух

Покликання на цю статтю:Амебоїдний рух // ВУЕ:Велика українська енциклопедія URL:
Дата звернення: 25.09.2020.


Оприлюднено


Оприлюднено:
02.01.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ