Аллена правило

Алена правилоF1.jpg
Алена правилоF2.jpg
Алена правилоF2A.jpg

А́ллена пра́вило — екогеографічна закономірність, згідно з якою у гомойотермних (теплокровних) тварин частини тіла, що виступають (вуха, хвіст, кінцівки тощо), в холодному кліматі менші за відносними розмірами, ніж у аналогічних видів у теплому.

Історична довідка

Закономірність виявив 1877 зоолог та орнітолог Дж. А. Аллен (1838–1921; США).

Характеристика

Аллена правило тлумачить морфологічну мінливість тварин як процес адаптації до різних умов існування у межах ареалу виду, роду, родини. Механізм явища: чим більші за розмірами вуха, хвіст, кінцівки, то більша поверхня тіла, через яку розсіюється тепло. В умовах холодного клімату потрібно зберігати тепло, що досягається завдяки зменшенню поверхні тіла, а в умовах жаркого клімату навпаки — за допомогою частин тіла, що виступають, тварини позбавляються зайвого тепла. На території Північної Америки Аллена правило виявляється у вигляді спрямованих трансформацій пропорцій тіла з Півдня на Північ, у Євразії у широкоареальних видів відповідні зміни спостерігаються з південного заходу на північний схід. Типовими прикладами Аллена правила є зменшення відносних розмірів дзьоба у пінгвінів, що мешкають на островах і в континентальній Антарктиці, розмірів вушної раковини різних видів лисиць (лисиця звичайна, песець, фенек), укорочення хвоста мишоподібних гризунів із Півдня на Північ. До людини також можна застосувати Аллена правило. Наприклад, зменшення розмірів носа, довжини рук і ніг у народів, які мешкають на Крайній Півночі, порівняно з представниками південних етносів.

Література

  1. Allen J. A. The Influence of Physical Conditions in the Genesis of Species // Radical Review. 1877. № 1.
  2. Тимофеев-Ресовский Н. В., Воронцов Н. Н., Яблоков А. В. Краткий очерк теории эволюции. Москва, 1977.
  3. Serrat M., King D., Lovejoy C. Temperature Regulates Limb Length in Homeotherms by Directly Modulating Cartilage Growth // Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 2008. № 105.

Автор ВУЕ

С. В. Межжерін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Аллена правило // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аллена правило (дата звернення: 27.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.02.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ