Айдар

річка Айдар (м. Старобільськ, Луганська обл.) 

Айдар

Витік Середньоруська височина, Новоалександрівка, Бєлгородська область, Росія
Гирло Сіверський Донець
Довжина (км) 264
Площа басейну (кв.км) 7420
Тип живлення снігове, ґрунтове
Основні притоки Біла, Біленька, Кам’янка
Протікає через території Бєлгородська область, Росія, Луганська область, Україна

Айда́р — річка у Бєлгородській обл. Російської Федерації та Луганської обл. України (Новопсковський, Старобільський, Новоайдарський, Станично-Луганський райони), ліва притока Сіверського Дінця.

Довжина — 264 км, площа басейну — 7420 км2. Бере початок на південних схилах Середньоруської височини. Схили долини розчленовані ярами та балками. Ширина долини у верхів’ї — 2–5 , у пониззі — до 6 км. Річище на значному протязі являє собою чергування плесів (глибина — 4–7 м) та мілководних перекатів (глибина — 0,2–0,4 м). Ширина річки у пониззі — до 50 м. Похил річки —0,34 м/км.

Основні притоки: Біла (права), Біленька, Кам’янка (ліві). Живлення снігове і ґрунтове. На весняний період припадає 70 % стоку. Пересічна витрата води — 15,4 м3/с. Замерзає у грудні, скресає у середині березня. Споруджено шлюзи-регулятори, є ставки. Воду Айдар використовують для водопостачання та зрошування. У долині річки — джерела лікувальних мінеральних вод (лікувально-санаторні заклади у м. Старобільську і смт Новопскові). Поблизу с. Айдар-Миколаївки — об’єкт природно-заповідного фонду Луганської обл., комплексна пам’ятка природи загальнодержавного значення — Айдарська тераса.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ