Агнеса Свята

Свята Аґнеса. Художник Доменікано, близько 1620

Агне́са Свята́ (Аґнеса Свята, Аґнеса Римська, Аґнія; бл. 291–304) — одна з найшанованіших ранньохристиянських святих, мучениця за віру. Згідно з житієм, її стратили в часи Великого гоніння на християн (303–313) за імператора Діоклетіана.

Агнеса Свята

Народження бл. 291
Місце народження невідомо
Смерть 304

Життєпис

Історія св. Агнеси складалася поступово, вбираючи усні перекази. За панівною версією, Агнеса відмовила знатному залицяльнику, оскільки воліла прийняти обітницю безшлюбності та присвятити себе Богу. Перед нею постала дилема: або заміжжя з язичником, зречення від християнської віри, або глум і смерть. Вона вибрала останнє — загинула приблизно у 12-річному віці. Фактів про її життя бракує, натомість є багато легенд. Згідно з ними, в неї закохався син префекта (градоначальника) Рима Семпронія (префекти за Діоклетіана мали великий вплив у суспільстві, зокрема, безпосередньо керували переслідуваннями і знищенням християн). Семпронію донесли, що дівчина, яка відмовила його синові, є християнкою. Він пропонував їй поклонитися язичницьким богам. У покарання за рішучий спротив Агнесу роздягнули і віддали для розпусти чоловікам. Є оповіді про дива, які при цьому сталися: у дівчини миттєво виросло довге волосся, яке сховало її наготу; жоден із чоловіків не зміг її взяти, бо їхня хтивість щезала. Син префекта, прагнучи до неї наблизитися, помер, але вона воскресила його молитвою. Коли дівчину, звинувачену в чаклунстві, намагалися публічно спалити, багаття не займалося. Один із солдатів убив її мечем (за іншою версією, її спалили). Була похована в римських катакомбах, які зараз названо на її честь.

В іконографічній традиції часто зображена з агнцем Божим на руках — символом Христа.

Найдавніші джерела про мучеництво Аґнеси Святої: панегірик святого Амвросія Медіоланського (De Virginibus, I, 2), напис Папи Дамаса I, витесаний у мармурі в церкві Сант-Аньєзе-фуорі-ле-Мура, вірші поета Пруденція, присвячені Агнесі Святій (всі — друга половина 4 ст.).

День пам’яті святої відзначають у Католицькій церкві 21 та 28 січня, у православних — 21 січня і 5 липня. Її також вшановують англікани та лютерани.

Література

  1. Attwater D., John C. R. The Penguin Dictionary of Saints. 3d ed. London : Penguin Books, 1995. P. 29
  2. Baert B. More Than an Image. Agnes of Rome: Virginity and Visual Memory // More than a Memory. The Discourse of Martyrdom and the Construction of Religious Identity in the History of Christianity / Ed. J. Leemans. Leuven, 2005. P. 139-168.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ