Агнеса Свята

Свята Аґнеса. Художник Доменікано, близько 1620

Агнеса Свята, Аґне́са Свята́, Аґне́са Ри́мська Аґнія (бл. 291–304) — одна з найшанованіших ранньохристиянських святих, мучениця за віру. Згідно з житієм Аґнеси Святої, її стратили в часи Великого гоніння на християн (303–313) за імператора Діоклетіана. Аґнеса Свята відмовила знатному залицяльнику, оскільки воліла прийняти обітницю безшлюбності та присвятити себе Богу. Перед нею постала дилема: або заміжжя з язичником, зречення від християнської віри, або глум і смерть. Вона вибрала останнє — загинула приблизно у 12-річному віці.

Агнеса Свята

Рік народження бл. 291
Місце народження невідомо
Рік смерті 304

Життєпис

Історія Аґнеси Святої складалася поступово, вбираючи усні перекази. Достовірних фактів про її життя бракує — натомість є багато легенд. У неї закохався син префекта (градоначальника) Рима Семпронія. Префекти за Діоклетіана мали великий вплив у суспільстві, зокрема, саме вони безпосередньо керували переслідуваннями і знищенням християн. Семпронію донесли, що дівчина, яка не бажає відповісти взаємністю його синові, є християнкою. Він пропонував їй поклонитися язичницьким богам, але вона відмовилася. У покарання її роздягнули і віддали для розпусти чоловікам. Є оповіді про дива, які при цьому сталися. В Аґнеси Святої миттєво виросло довге волосся, яке закрило її наготу. Жоден із чоловіків не зміг її взяти, бо при ній хтивість щезала. Син префекта, намагаючись до неї наблизитися, помер, але вона воскресила його молитвою. Коли її, звинувачену в чаклунстві, намагалися публічно спалити, багаття не займалося. Один із солдатів убив її мечем (за іншою версією, її спалили). Була похована в римських катакомбах, які зараз названо на її честь. В іконографічній традиції Аґнеса Свята часто зображена з агнцем Божим на руках — символом Христа.

Найдавніші джерела про мучеництво Аґнеси Святої: панегірик святого Амвросія Медіоланського (De Virginibus, I, 2), напис Папи Дамаса I, витесаний у мармурі в церкві Сант Аньєзе фуорі ле Мура, вірші поета Пруденція, присвячені Аґнесі Святій (всі — друга половина 4 ст.).

День пам’яті Аґнеси Святої відзначається в католицькій церкві 21 та 28 січня, у православній церкві — 21 січня і 5 липня. Її також вшановують англікани та лютерани.

Література

  1. Attwater D., John C. R. The Penguin Dictionary of Saints. 3d ed. London: Penguin Books, 1995. P. 29
  2. Baert B. More Than an Image. Agnes of Rome: Virginity and Visual Memory // More than a Memory. The Discourse of Martyrdom and the Construction of Religious Identity in the History of Christianity / Ed. J. Leemans. Leuven, 2005. P. 139-168.

Автор ВУЕ

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ