Агентство державне

Аге́нтство держа́вне — орган спеціальної компетенції у системі центральних органів виконавчої влади. У розвинених країнах державне агентство (або урядове агентство) — будь-який центральний орган виконавчої влади, яким керує уряд, але, на відміну від міністерства, його не очолює член уряду.

У сучасній Україні державне агентство — один із центральних органів виконавчої влади (крім державних агентств, в її систему входять міністерства, державні служби, державні інспекції, центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом). Відповідно до Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» (2010), Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» (2011), центральний орган виконавчої влади утворюється як державне агентство, якщо більшість функцій центрального органу виконавчої влади складають функції з управління об’єктами державної власності. Сьогодні діяльність державних агентств в Україні охоплює різноманітні галузі господарювання, спрямовується на розв’язання проблем культури тощо. Основні функції державного агентства: прогнозування, планування, організація, координація, регулювання.

У колишньому СРСР перші державні агентства створено 1991 як органи спеціального призначення в системі центральних органів державного управління; за статусом державне агентство прирівнювалося до державного комітету. У незалежній Україні першим державним агентством стало Національне космічне агентство України (1992). На 2016 діє понад 10 державних агентств: Державне агентство водних ресурсів України, Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, Державне агентство з питань електронного урядування, Державне агентство лісових ресурсів України, Державне агентство України з питань відновлення Донбасу, Державне агентство України з питань кіно та ін.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ