Автограф

Авто́граф (від авто… і грец. γράφω — писати) — багатозначний термін:

1) Рукопис або текст, який автор надрукував на друкарській машинці чи комп’ютері; є достовірним та оригінальним літературним твором.

Вивчення автографа — найважливіший засіб визначення авторства і встановлення канонічного тексту, часто спотвореного друкарнями, редакціями, цензурою тощо; є важливим моментом наукового пізнання художнього твору та історії його написання.

Автографи видатних письменників і вчених високо цінують і ретельно зберігають в історичних бібліотеках, архівах світу, приватних колекціях. Найзначнішими збірками автографів володіють Національна бібліотека Франції в Парижі та Британський музей у Лондоні (Велика Британія). Цінними є також авторські інскрипти — дарчі написи авторів.

Із середини 18 ст. автографом називають не тільки оригінальний текст письменників і вчених, а й рукописи знаменитостей, зокрема музикантів, художників, політичних діячів тощо. 1801 у Парижі проведено перший аукціон автографів, після чого стрімко розвинулася торгівля авторськими рукописами, відбуваються виставки, видають каталоги, збірники факсиміле для встановлення достовірності автографів й запобігання фальсифікаціям. Вартість автографа залежить від популярності автора, унікальності тексту, його змісту та величини.

2) Власноручний підпис, напис будь-якої особи.

3) Застаріле. Копіювальний апарат для розмноження машинописного або рукописного тексту й малюнків за допомогою особливої желатинової маси. Використовують в оперативній поліграфії для швидкого розмноження продукції.

Література

  1. Дениско Л. М. Автографи на книгах із колекції рідкісних видань Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського. Київ, 2007. 134 с.
  2. Сидорчук Т. М. Автографи українських письменників у бібліотечній та архівній колекціях наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія» // Бібліотечний вісник. 2015. № 4. С. 23–28.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Автограф // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Автограф (дата звернення: 27.10.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ