Транспорт трубопровідний

Тра́нспорт трубопрові́дний — вид транспорту, що забезпечує передачу на відстань трубопроводами рідких, газоподібних середовищ і твердих матеріалів. Залежно від транспортованого продукту розрізняють нафтопровід, газопровід, водопровід, пульпопровід, продуктопровід та ін.

Історична довідка

Історія трубопровідного транспорту нараховує декілька тисячоліть.

У Стародавньому Єгипті використовували гончарні, дерев’яні, мідні й свинцеві труби для водопостачання. На території колишньої Римської імперії збереглися акведуки для водопровідних каналів. Перші згадки про газопроводи припадають на початок нової ери, коли для передачі природного газу в Китаї застосовували бамбукові труби. У 18 ст. в Європі для транспорту газу почали використовувати чавунні труби. Пневматичний транспорт (для поштових цілей) уперше застосовано 1792 в Австрії. Перший нафтопровід довжиною 6 км побудовано у США 1865.

Характеристика

Розрізняють магістральний і промисловий трубопровідний транспорт.

Транспортування може бути безперервним (без порушення суцільності потоку середовища, яке транспортують, або носійного середовища) і періодичним (здійснюють контейнерним трубопровідним транспортом; залежно від носійного середовища — гідравлічним і пневматичним).

Транспортування підземними трасами хімічних продуктів у 2–3 рази прискорює їх доставку.

Одним із прогресивних технічних рішень підвищення ефективності трубопровідного транспорту газу є його транспортування в охолодженому або скрапленому стані, що дозволяє збільшити пропускну спроможність газопроводів та знизити капіталовкладення на 15–80 %. Низькотемпературні трубопроводи оснащені головними й проміжними холодильними станціями, сам трубопровід теплоізольований.

У кінці 20 — на початку 21 ст. у світі експлуатували понад 120 трубопроводів довжиною в десятки й сотні кілометрів, які забезпечували транспортування вугілля, залізняку, вапняку, мідного концентрату, фосфатів та ін. Трубопровідна мережа збільшується щорічно в середньому на 3–4 %. Значне трубопровідне будівництво триває в США, Канаді, Західній Європі, Африці, Латинській Америці, Австралії, Китаї.

У структурi трубопроводiв переважають газопроводи, збільшується мережа нафтопродуктопроводiв, набуває поширення трубопровідний транспорт твердих корисних копалин і відходів їх збагачення, концентратiв чорних та кольорових металiв, етано-, етилено- i амiакопроводiв.

Трубопровідний транспорт розвивається в напрямку створення складних трубопровідних систем з єдиним управлінням, підвищення тиску, продуктивності, протяжності, розгалуженості, посилення зв’язків з іншими системами енергетики та транспорту, збільшення глибини й масштабів маневрування в нештатних (аварійних) ситуаціях та пікових навантаженнях, підвищення екобезпеки.

Найбільші нафтопроводи

Система магістральних нафтопроводів «Дружба» — пролягає з Росії через територію України й Білорусі до країн Європи; загальна довжина 8,9 тис. км.

Редвотер — Порт-Кредіт, США; загальна довжина 4,8 тис. км.

Едмонтон — Монреаль, Канада; загальна довжина 3,74 тис. км.

Абкайк (Саудівська Аравія) — порт Сайда (Ліван) — 1,2 тис. км.

Найбільші газопроводи

Оренбург — Помари — Ужгород — Словенія — Чехія протяжністю 2,7 тис. км.

Лонгв’ю — Філадельфія; США — 2 тис. км.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Світлий Ю. Г., Білецький В. С. Гідравлічний транспорт. Донецьк : Східний видавничий дім ; Донецьке відділення НТШ ; Редакція гірничої енциклопедії, 2009. 436 с.
  3. Liu H. Pipeline Engineering. Boca Raton : CRC Press, 2019. 444 p.
  4. Pipelines // Encyclopedia of the Nations. URL: https://www.nationsencyclopedia.com/WorldStats/CIA-World-Factbook-Pipelines.html

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Ю. Г. Світлий


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Світлий Ю. Г. Транспорт трубопровідний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Транспорт трубопровідний (дата звернення: 29.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.06.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ