Відкатка

Відкатка — транспортування гірничої маси та інших вантажів засобами переважно колісного транспорту підземними гірничими виробками, а також на поверхні у межах гірничого підприємства.

Відкатка буває електровозна, канатна, локомотивна, а також спеціальними засобами. Відкатні гірничі виробки (штреки, квершлаги тощо) призначені для транспортування корисних копалин і породи до стовбура. Відкатний горизонт — мережа горизонтальних гірничих виробок, якими здійснюється транспортування гірничої маси та вантажів.

До відкаточних посудин відносять вагонетки, спеціальні контейнери, піддони і касети, бункерні поїзди. Вони повинні бути міцними і жорсткими, оскільки під час руху на них діють великі статичні і динамічні навантаження. Необхідно, щоб ці посудини мали за можливості невеликі розміри, були достатньо стійкими, зручними при навантаженні і розвантаженні, очистці, причепленні і відчепленні. На віткаточних виробках використовують також конвеєри.

Література

  1. Мухопад М. Д. Транспортні машини. Харків : Основа, 1993. 192 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  3. Buja H. Ingenieurhandbuch Bergbautechnik, Lagerstätten und Gewinnungstechnik. Berlin : Beuth Verlag, 2013. P. 96; 297–297; 453–454.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Відкатка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Відкатка (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.06.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ