Вігвам

Вігвам. Пол Кейн (1810–1871; Ірландія-Канада). Вігвам племені оджибве, 1846.

Вігва́м (англ. Wigwam з індіанської мови абенакі) — тимчасове розбірне, а також постійне житло лісових індіанців-кочівників у Північній Америці на зразок великого куреня куполоподібної або конусної форми до 3 м заввишки.

Конусні гостроверхі вігвами здебільшого називають тіпі. У плані вігвами бувають круглі, овальні, прямокутні, розраховані на проживанння від 3–8 до 25–30 осіб. У центрі вігваму міститься вогнище, дим від якого виходить через центральний горішній отвір. У великих вігвамах може бути кілька вогнищ.

Будують як споруду каркасної конструкції з дерев’яних зігнутих жердин з горизонтальними розпірками. Укривають гілками, корою, циновками, шкірами тварин. По периметру встановлюють лежаки, укриті циновками та шкірами тварин.

Література

  1. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 90.
  2. Opler M. An Apache Life-Way: The Economic, Social, and Religious Institutions of the Chiricahua Indians. London : Forgotten Books, 2018. 500 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вігвам // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вігвам (дата звернення: 1.08.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.07.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ