Білецький, Володимир Стефанович

Білецький, Володимир Стефанович

Біле́цький Володи́мир Сте́фанович (26.01.1950, с. Матвіївка, Вільнянський район, Запорізька область), вчений у галузі гірництва, доктор технічних наук (з 1994), професор (з 2000), громадсько-політичний діяч, видавець, дійсний член Наукового товариства імені Тараса Шевченка, Академії економічних наук та Академії гірничих наук України.

Білецький, Володимир Стефанович

Рік народження 1950
Місце народження Матвіївка, Вільнянський район, Запорізька область
Alma mater Національний технічний університет «Дніпровська політехніка»
Напрями діяльності гірництво, видавнича справа, енциклопедистика


Життєпис

У 1972 закінчив з відзнакою Дніпропетровський гірничий інститут (тепер – Національний технічний університет «Дніпровська політехніка»). З 1974 до 1978 – аспірант кафедри «Автоматизація виробничих процесів» Дніпропетровського гірничого інституту.

У 1976 переїздить на Донеччину, працює механіком на шахті ім. С. Орджонікідзе ВО «Макіїввугілля», у Макіївському науково-дослідному інституті з безпеки робіт у гірничій промисловості (1976–1981), а з 1981 по 2014 – у Донецькому політехнічному інституті (тепер – Донецький національний технічний університет), де проходить шлях від інженера Науково-дослідної частини до професора. З 2014 – професор Полтавського національного технічного університету імені Ю. Кондратюка, завідувач кафедри «Обладнання нафтових і газових промислів», з 2017 – професор кафедри «Видобування нафти, газу і конденсату» Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Пройшов зарубіжні наукові стажування в Іллінойському (США) та Варшавському (Польща) університетах. Провідний член наукової школи «Спеціальні методи збагачення, зневоднення і грудкування тонко- і дрібнодисперсного вугілля». Член наукових спільнот «Школа підземної розробки» (Дніпро), «Донецька наукова школа вуглехімії», гірничої школи «Szkoła Eksploatacji Podziemnej», Польща.

Наукова діяльність

У 1986 захистив кандидатську, у 1994 докторську дисертацію на тему «Розробка наукових основ і способів селективної масляної агрегації вугілля та вуглевмісних продуктів» (спеціальність – «Збагачення корисних копалин»). Розробив наукові основи технології масляної агломерації вугілля. Створив нову технологію магістрального гідротранспорту вугілля на основі поєднання процесів «гідротранспорт — масляна агломерація». Розробив нові способи автоматичного керування технологічними процесами в гірництві. Розвинув теорію і прикладні аспекти технології адгезійного збагачення золота, а також елементи теорії висококонцентрованих водовугільних суспензій. Автор ідеї та науковий редактор проекту «Гірнича енциклопедія», за яким у 1998-2004 створено національну термінологічну систему в гірництві. Досліджував питання світової та вітчизняної історії гірництва, зокрема відкриття та освоєння Донецького басейну. Автор понад 500 друкованих праць, з них понад 30 монографій, підручників та навчальних посібників, отримав 70 патентів на винаходи.

Громадсько-політична діяльність

Один із фундаторів Народного Руху за Перебудову в Донбасі (членський квиток № 1 на Донеччині). Делегат Установчих зборів Народного Руху України (НРУ). Входив до всеукраїнських керівних структур НРУ. Фундатор і керівник ряду громадських організацій у Донецьку, зокрема: дослідно-видавничої фундації «Український культурологічний центр» (1994), Донецького відділення Наукового Товариства імені Тараса Шевченка (1997), Донецького відділення Товариства «Україна-Світ» (1997), Донецького обласного товариства української мови (1989), член дорадчої Ради з питань національностей Донецької обласної державної адміністрації. Експерт Міжнародного інституту демократії та Центру «Соціовимір». Є активним дописувачем українського сектору Вікіпедії. Працює в розділах «Гірництво» та дотичних темах наук про Землю, має суттєвий власний внесок у проект – понад 22500 нових вікі-статей (станом на листопад 2018) і понад 196 000 редагувань (станом на листопад 2018), які отримують у середньому 1 млн. переглядів на місяць (найбільше серед дописувачів української Вікіпедії).

Видавнича й редакторська діяльність

Співзасновник газет «Східний часопис» та «Козацький край». Співзасновник і перший директор ТОВ «Східний видавничий дім», який здійснив близько 1100 видавничих проектів і був одним із основних репрезентантів української наукової та суспільно-політичної книги на Сході України. Засновник і шеф-редактор всеукраїнського наукового журналу «Схід». Ініціатор і редактор «Донецького вісника Наукового товариства імені Тараса Шевченка» (2001) та наукового журналу «Геотехнології» (видавець – НТУ «Харківський політехнічний інститут», 2017). Автор ідеї та головний редактор проекту «Гірнича енциклопедія» (2001–2013), що містить «Гірничий енциклопедичний словник», «Малу гірничу енциклопедію» та серію книг за редакцією «Гірнича енциклопедія».

Визнання

Відзначений Подякою Президента України (2009), орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2009), медаллю «20 років відновлення Наукового товариства імені Шевченка в Україні» (2009), Золотою медаллю імені М. І. Туган-Барановського Академії економічних наук України (2010).

Праці (у співавторстві)

Монографії

  • Гідравлічний транспорт». Донецьк: Східний видавничий дім: 2009. 436 с.
  • Флотаційні методи збагачення корисних копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, НТШ-Донецьк, 2010. 496 с.
  • Гірництво в історії цивілізації. Київ: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2016. 488 с.

Підручники

  • Основи хімії і фізики горючих копалин. Донецьк: Східний видавничий дім, 2008. 640 с.
  • Технологія збагачення корисних копалин. Донецьк: Східний видавничий дім, 2009. 272 с.
  • Основи нафтогазової інженерії. Харків: НТУ «ХПІ», Київ: ФОП Халіков Р.Х., 2018. 416 с.

Література

  1. Володимир Білецький. Серія «Українська біобібліографія»/ Донецьке відділення НТШ. Донецьк: Східний видавничий дім, 2010. 132 с.
  2. Білецький В. С. // Енциклопедія «Наукове товариство ім. Шевченка». Львів: НТШ, 2015. Т. 2. С. 131-132.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Білецький, Володимир Стефанович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Білецький, Володимир Стефанович (дата звернення: 29.10.2020).

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ