Брін, Сергій Михайлович

Брін, Сергі́й Миха́йлович (англ. Brin, Sergey; 21.08.1973, м. Москва, тепер Російська Федерація) — програміст, підприємець, дослідник інтернет-технологій, один із розробників пошукової системи Гугл (Google).

Брін Сергій.jpeg

Брін, Сергій Михайлович

(Brin, Sergey)

Народження 21.08.1973
Місце народження Москва
Alma mater Мерілендський університет в Коледж-Парку, Стенфордський університет
Місце діяльності США
Напрями діяльності інформаційні технології

Життєпис

Народився у сім’ї математиків. 1979 родина емігрувала до США. Відвідував школу в м. Адельфі (штат Меріленд), де навчання проводили за педагогічною методикою Монтессорі (див. Монтессорі, Марія), також отримував удома додаткову математичну освіту.

1990 вступив до Коледжу комп’ютерних, математичних і фізичних наук Мерілендського університету в Коледж-Парку, який достроково закінчив (1993) із відзнакою. Отримав ступінь бакалавра і стипендію для аспірантів Національного наукового фонду (National Science Foundation Graduate Fellowship). Того ж року вступив до Стенфордського університету.

Під час навчання займався дослідженнями у галузі інтернет-технологій, зокрема проблемою вилучення інформації з неструктурованих джерел та пошуку інформації у великих масивах даних; написав програму з оброблення комп’ютерних текстів. 1996 під час підготовки до написання докторської дисертації разом з аспірантом-математиком Л. Пейджем (1973; США) почав роботу над дослідницьким проектом «BackRub», який мав принципово удосконалити методи пошуку інформації в Інтернеті. Проект містив нову ідею щодо ранжування веб-сторінок: сторінки з найбільшою кількістю посилань з інших сторінок із високим рейтингом мають бути найбільш релевантними (див. Релевантність) у пошуковому процесі. Базові принципи пошукової системи вчені виклали у спільній роботі «Анатомія системи великомасштабного гіпертекстового інтернет-пошуку» («The Anatomy of a Large-Scale Hypertextual Web Search Engine»).

Брін і Пейдж довели спроможність своєї ідеї на університетській пошуковій машині google.stanford.edu, розробивши її механізм згідно з новими принципами, 1997 зареєстрували домен google.com. 1998 заснували компанію «Google». Пошукову машину «Google» 1998 журналом «ПіСі Меґезін» («PC Magazine»; США) включено до списку 100 кращих інтернет-сайтів і пошукових машин.

2004 журнал «Форбс» («Forbes») назвав імена засновників компанії «Google» у списку мільярдерів. За даними «Форбс», 2020 статки Бріна склали 62,1 млрд доларів США.

2015 Брін і Пейдж заснували та очолювали до 2019 холдинг «Альфабет» («Alphabet Inc.»). 2018 холдинг посів перше місце серед 500 кращих роботодавців світу.

Суспільна діяльність

Активний учасник наукових, ділових і технологічних форумів. Автор низки публікацій у провідних академічних журналах. Його компанія займається доброчинними інвестиціями: за 20 років з цією метою витрачено 20 млрд долларів США. Ці кошти вкладено в боротьбу зі старінням, у вирішення світових кліматичних та енергетичних проблем, у розвиток альтернативної енергетики для пошуку відновлюваних джерел енергії, на підтримку проекту «Вікіпедія» тощо.

Відзнаки

Премія «Підприємець року» (2003).

Премія Фонду Марконі (Колумбійський університет; 2004).

Премія «Золота пластина» (Американська академія досягнень; 2004).

Член Національної інженерної академії США (з 2009).

Література

  1. Readings in Database Systems / Ed. by J. Hellerstein, M. Stonebraker. Cambridge : MIT Press, 2005. 865 p.
  2. Great Lives from History: The 21st Century (2000–2017) : in 3 vol. Ipswich : Salem Press, 2017.
  3. Sergey Brin // American Academy of Achievement. 2021. URL: https://achievement.org/achiever/sergey-brin/#biography
  4. Sergey Brin // Bloomberg. URL: www.bloomberg.com/billionaires/profiles/sergey-brin/
  5. Sergey Brin // Forbes. URL: https://www.forbes.com/profile/sergey-brin/?sh=10c422484b43

Автор ВУЕ

К. Л. Торопчинова

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Торопчинова К. Л. Брін, Сергій Михайлович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Брін, Сергій Михайлович (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.09.2021Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ