Благоустрій

Благоу́стрій, упорядкування — створення комфортних, зручних і естетичних умов для проживання людини.

Благоустрій паркової території «Вал» у м. Чернігові, Україна.
Фото Вечерського В. В.

Благоустрій передбачає комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення територій, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів із покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше. Заходи з благоустрою здійснюють на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля. Йдеться про проектування, будівництво та експлуатацію зелених насаджень (разом із приміськими зеленими зонами і внутрішньоміськими насадженнями загального користування), зон зовнішнього транспорту, вулиць, шляхів, площ, комунально-складських районів та підприємств обслуговування транспортних засобів, інженерного устаткування (водопостачання й каналізація, санітарна очистка, електропостачання, тепло- і газопостачання).

У вужчому розумінні — упорядкування, обладнання і озеленення загальноміського (селищного, сільського) простору і внутрішньомікрорайонних (внутрішньоквартальних) просторів житлових і виробничих комплексів, зелених зон загального користування. Ці питання регулює Закон України «Про благоустрій населених пунктів» (2005).

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 50.
  2. Пряхін Є. В. Благоустрій населених пунктів в Україні: правове регулювання. Львів : Львівський державний університет внутрішніх справ МВС України, 2011. 199 с.
  3. Ліпянін В. А., Стародуб І. В. Інженерна підготовка і благоустрій міських територій. Рівне : Національний університет водного господарства та природокористування, 2015. 293 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Благоустрій // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Благоустрій (дата звернення: 18.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.07.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ