Бик (будівництво)

Бики з льодорізами Карлового мосту у Празі.
Фото Вечерського В. В.
Скульптурний декор бика з льодорізом Чеського мосту у м. Празі, Чехія.
Фото Вечерського В. В.

Бик — проміжна опора мосту чи водозливної гідротехнічної споруди. Перші капітальні мости з кам’яними биками збудовано в Стародавньому Римі, деякі з них збережено, експлуатують за прямим призначенням (міст Мульвія 109 до н. е. через р. Тибр у м. Римі, Італія).

Бик сприймає вертикальне навантаження від прогонових будов (балок, арок) та горизонтальне — від тиску води. Будують з каменю, бетону, залізобетону, бутобетону, іноді — цегли, металевих конструкцій; у тимчасових мостах — із дерева. Спирається на фундамент, заглиблений у річкове дно з урахуванням розмивання його потоками води. У плані зазвичай має обтічну форму; його верхову частину прикривають масивними пірамідальної форми льодорізами, що спрямовані гострим кутом угору за течією річки (Карлів міст у Празі). Іноді льодоріз має форму носа корабля з відповідним скульптурним декором (міст Святоплука Чеха, тепер Чеський міст через р. Влтаву в м. Празі, Чехія).

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 54.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Бик (будівництво) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бик (будівництво) (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.05.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ