Бейделіт

Бейделі́т [від власної назви рудника Бейделл (англ. Beydell), штат Колорадо, США ] — глинистий мінерал з групи монтморилоніту.

Бейделіт

Бейделіт

Колір білий з жовтуватим, буруватим, червонуватим відтінком
Сингонія монокліннна
Твердість 1, 5
Блиск восковий
Питома вага 2, 6
Особливі характеристики має здатність до катіонного обміну, у воді набухає

Відкритий 1925. Трапляється в корі вивітрювання основних та ультраосновних гірських порід і в зоні окиснення рудних родовищ, у лесах і ґрунтах, що утворилися з лесу.

Характеристика

Хімічна формула: (K2,H3O)Al2[(OH)2|AlSi3O10]·nH2O; за даними Міжнародної мінералогічної асоціації — (Na,Ca)0.3Al2(Si,Al)4O10(OH)2·nH2O.

Сингонія моноклінна. Густина 2,6 г/см3. Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса 1,5. Колір білий з жовтуватим, буруватим, червонуватим відтінком. Блиск у щільних масах слабкий восковий. Має здатність до катіонного обміну, у воді набухає.

Різновиди

  • бейделіт залізний (різновид бейделіту, який містить до 19 % Fe2O3);
  • бейделіт магніїстий (різновид бейделіту, який містить до 3 % MgO);
  • бейделіт хромистий (різновид бейделіту, який містить до 2 % Cr2O3).

Поширення

Родовища бейделіту є в штаті Колорадо, США. В Україні — на Закарпатті біля міст Хуста та Берегового, у Черкаській області в районі м. Ватутіного. Родовища утворилися з тонкого вулканічного попелу в озерних умовах.

Використання

Застосовують у нафтовій промисловості для очищення продуктів перегонки, у виробництві бурових розчинів, у текстильній промисловості, у гумовому виробництві як наповнювач, а також у косметичній, харчовій, медичній, паперовій та керамічній галузях промисловості.

Література

  1. Лазаренко Є. К., Винар О. М. Бейделіт // Мінералогічний словник. Київ : Наукова думка, 1975. 774 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  3. Бейделіт // Мінералого-петрографічний словник : в 2 т. / Уклад.: В. С. Білецький, В. Г. Суярко, Л. В. Іщенко. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» ; Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2018. Т. 1: Мінералогічний словник. 444 с.
  4. The New IMA List of Minerals — A Work in Progress — Updated: March 2021. [W. p.] : [w. p.], 2021. 224 p. URL: http://cnmnc.main.jp/IMA_Master_List_%282021-03%29.pdf
  5. Beidellite // All Minerals of the World. URL: http://euromin.w3sites.net/mineraux/BEIDELLITE.html

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Бейделіт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бейделіт (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.02.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ