Баст

Egypte louvre 028.jpg
Бастет.jpg

Баст (Бастет) ― у пантеоні давньоєгипетської релігії ― богиня любові, покровителька оселі, домашнього господарства, жіночої зваби, родючості й пологів, дочка Ра. Вважалася ба (могутністю, життєвою силою) богині Ісіди.

Одна з найпопулярніших божеств у давніх єгиптян, її культ мав загальноєгипетське значення. Захисниця від злих духів і хвороб (особливо жіночих і дитячих).

Початково зображалася у вигляді жінки з головою левиці або дикої кішки (асоціювалася з богинею Сехмет), пізніше (в 1 тис. до н. е.) її образ втрачає агресивні риси, стає цілком зооморфним, набуває подоби одомашненої кішки.

В іконографії пізнішого періоду часто зображувалася у вигляді царственої кішки, що сидить (часом із золотими прикрасами, кільцями в носі й вухах). Серед атрибутів ― ударний музичний інструмент систр у правиці, нагрудний знак з головою левиці, анх, кошенята біля ніг. Припускають, що з культом богині пов’язано носіння маленьких фігурок котів як амулетів.

Центром культу Баст було м. Бубастис (Нижній Єгипет, дельта р. Нілу, тепер не існує), де віднайдено великий некрополь мумифікованих котів. Найвідомішою культовою спорудою вважають храм богині, зведений (можливо, на місці ще давнішого святилища) за наказом засновника ХІІ династії Аменемгета І (20 ст. до н. е.).

У період Птолемеїв Баст почали асоціювати з грецькою богинею Артемідою, римською Діаною. Культ богині був занесений римлянами до Італії, його сліди знайдено в Римі, Остії, Помпеях тощо.

Література

  1. Leitz Ch. Lexikon der Ägyptischen Götter und Götterbezeichnungen : іn 7 Bd. Leiden–Paris : Peeters Publishers, 2002. Bd. 1.
  2. El-Sadeek W., Abdel Razek S., DuQuesne T. Anubis, Upwawet, and Other Deities: Personal Worship and Official Religion in Ancient Egypt. Cairo : American University in Cairo Press, 2007. 78 p.
  3. Wilkinson R. H. The Complete Gods and Goddesses of Ancient Egypt. New York : Thames & Hudson, 2017. 256 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Баст // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баст (дата звернення: 1.08.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.07.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ