Астролябія (видавництво)

«Астроля́бія» — українське приватне видавництво універсального типу, засноване 15.09.2000 у м. Львові. Засновник і директор — філософ та військовий історик О. Фешовець, співзасновник — Благодійний фонд «Філософський проект». Основним напрямком діяльності «Астролябії» є перекладна гуманітаристика. За кількістю назв видань у рік «Астролябія» належить до середніх видавництв.

Історична довідка

На початку 2000-х «Астролябія» орієнтувалася на видання, пов’язані з університетськими навчальними програмами — переважно підручники з різних дисциплін, а також книги з філософії та психології (твори Ю. Габермаса, Дж. Мітчел, Ф. Ніцше). Звернення до художньої літератури розпочалося із видання трилогії «Володар перснів» Дж. Р. Р. Толкіна 2004.

У 2008–2009, реагуючи на потреби українського книжкового ринку, видавництво почало розвивати інші напрями — зросла кількість опублікованих художньо-літературних і філософських творів, зокрема, Я. Ґловацького, Ж. Дельоза, І. Качуровського, Л. Крушельницької, К. Чапека, А. Шклярського, К. Ґ. Юнґа, Дж. Р. Р. Толкіна.

2009 «Астролябія» заснувала львівський мілітарний альманах «Цитаделя», маючи на меті висвітлити важливі події мілітарної та політичної історії, що позначилися на розвитку мистецтва, культури, науки, технологій і військової справи в Україні та світі.

2012 було видано перший український переклад англо-саксонської епічної поеми «Беовульф» (перекладач Олена О’Лір, наукові редактори К. Шрей і О. Фешовець).

У 2014 «Астролябія» започаткувала програму видання фахової військової літератури, що й нині вирізняє її репертуар з-поміж інших українських видавництв. Успіх здобула швейцарська інструкція з ведення малої (партизанської) війни «Тотальний опір» майора Г. фон Даха. Ця книга протягом двох років витримала 4 перевидання, а біля 10 тис. її примірників розповсюджено безкоштовно. Це стало причиною кількох хакерських атак, що змусило видавництво розробляти новий сайт.

2013–2015 — видано новий переклад «Божественної Комедії» Данте у перекладі М. Стріхи: «Пекло» (2013), «Чистилище» (2014), «Рай» (2015).

У 2015 публікацією роману «Серце пітьми» «Астролябія» розпочала проект видання українською мовою творів Дж. Конрада, в 2017 трилогією «Віннету» — творів К. Мая. Також у 2017 видавництво підписало угоду про опціон на видання романів англійської письменниці Дж. Геєр.

Спеціалізація

Основа видавничого репертуару «Астролябії» — навчальна література з гуманітарних дисциплін, переклади філософських і психологічних творів, а також пам’яток європейської художньої літератури.

Головний масив репертуару видавництва становить перекладна література:

• фольклор і художня класична література: героїчний епос доби Середньовіччя, поеми Данте та Дж. Чосера, твори Б. Поттер, Дж. Р. Толкіна, Дж. Конрада, К. Мая, Я. Дукая, латиські народні пісні та ін.;

• книги з філософії: твори Аристотеля, Ю. Габермаса, Б. Ґрасіана, Ф. Ніцше, Х. Ортеґи-і-Ґассета, Ж. Дельоза, М. де Унамуно;

• книги з психології: твори З. Фрейда, К. Ґ. Юнґа;

• книги з історії, права, військової справи: праці Г. фон Даха, К. фон Кляузевіца, К. Маннергейма та ін.

Видавництво також започаткувало програму видання європейської прози і поезії, що була підтримана програмою Європейської комісії «Креативна Європа» (2017).

«Астролябія» видає періодичний орган — військово-історичний часопис «Цитаделя: львівський мілітарний альманах» (засновано 2009).

У планах «Астролябії» — видати масив електронних та аудіокниг. Також, спільно з Благодійним фондом «Філософський проект», видавництво працює над розробкою краудфандингової програми, спрямованої на реалізацію своєї видавничої програми з філософії, психології та історії.

Книжкові серії

Основні серії «Астролябії»:

• серія середньовічної літератури «Мідґард»;

• «Твори Дж. Р. Р. Толкіна українською мовою»;

• «Бібліотека “Цитаделі”»;

• «Українська філософська бібліотека»;

• «Серія: історико-церковна»;

• «Містерія казки»;

• «Серія книг Ганса фон Даха»;

• «Бібліотека командира».

Постаті

Спеціалізуючись на перекладній літературі, видавництво співпрацює з І. Качуровським, М. Стріхою, О. О’Лір (Бросаліна), Н. Сняданко та іншими перекладачами. Якість перекладної літератури від «Астролябії» неодноразово відзначена на експертному рівні. Серед авторів «Астролябії» — відомий політолог Ю. Шведа, науковець і публіцист Л. Крушельницька, мистецтвознавець М. Хай та ін. Наукове редагування текстів здійснюють, здебільшого, О. Дєдик, О. Пронкевич, Л. Рудницький, М. Слободянюк, О. Фешовець, Б. Чума.

Книги виходять в оформленні Г. Гінайло, Ю. Крукевича, В. Стасенка.

Відзнаки

Видання «Астролябії» відзначені низкою нагород:

• Премія імені Григорія Кочура (О. О’Лір за переклад поем Дж. Р. Р. Толкіна з «Легенди про Сіґурда і Ґудрун» та поеми «Беовульф», 2012);

• Премія Кабінету Міністрів України імені Максима Рильського (М. Стріха за переклад «Божественна Комедія: Пекло» Данте, 2015);

• неодноразові відзнаки книжкової премії Форуму видавців у Львові (В. Нестеренко, Т. Батенко «Шарж і карикатура в системі графічного мистецтва», 2008; Дж. Р. Р. Толкін «Діти Гуріна», 2009 та ін.);

• італійська премія «Дантівський лавр» («Lauro Dantesco», м. Равенна) (М. Стріха за переклад «Божественна Комедія: Пекло», 2013) та ін.

Додатково

  1. Толкін Дж. Р. Р. Листи Різдвяного Діда. URL: https://www.youtube.com/watch?v=FelqMJNB3NE&index=4&list=PLOnKEEpZvVl1b2sHd_OCNLC1Y08koWrWm
  2. Блог видавництва «Астролябія». URL: http://blog.astrolabium.com.ua
  3. Канал на Youtube. URL: https://www.youtube.com/channel/UC87wj1vh6vf0A39X8vSGHrQ

Цитата

«Важливим напрямком роботи Видавництва “Астролябія” стала мілітарна література, яку ми почали видавати від 2009 року. Поступово довкола нашого періодичного видання — Львівського мілітарного альманаху “Цитаделя” — сформувалася група висококласних фахівців з історії та теорії військової справи, що гарантувало беззаперечний авторитет нашим виданням. І якщо на початках ми обмежувалися виданням книг лише з військової історії, то від 2014 року розпочали програму видання професійної військової літератури, покликаної посилити обороноздатність держави».

(Фешовець О. Про нас. Режим доступу: http://astrolabium.com.ua/about)

Автор ВУЕ

О. С. Левицька

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Левицька О. С. Астролябія (видавництво) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астролябія (видавництво) (дата звернення: 23.01.2021).

Див. також:

Астролябія

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ