Арабське письмо

Арабське письмо, абетка

Ара́бське письмо́ (арабиця, арабська в’язь), графічна система, що використовується в арабській мові та низці інших мов. Арабське письмо сформувалося у 4 ст. на основі набатейського письма. Останнє, своєю чергою, утворилося у 2 ст. н.е. на базі арамейської графіки, яка походить від фінікійського письма. Арабське письмо тісно споріднене з єврейським письмом.

Характеристика

Арабська писемність є консонантною, 27 із 28 літер абетки позначають приголосні звуки. Перша літера (Аліф, що походить від фінікійської літери Алеф) може позначати гортанну змичку [ʔ], голосний [а̄] або виконувати допоміжну роль, не позначаючи жодного звука. Голосні позначаються за допомогою діакритичних знаків — огласовок (див. Діакритичні знаки).

Історична довідка

Поширення арабського письма і його запозичення іншими мовами окрім арабської тісно пов’язано з поширенням ісламу в середньовіччі (з 7 ст.). Під час адаптації арабського письма для потреб інших мов (фарсі, османської турецької, урду, пушту та ін.) наявні в цих мовах звуки, відсутні в арабській, позначаються спеціальними діакритиками.

На території України арабська писемність використовувалася для кримськотатарської мови (до запровадження алфавіту на основі латиниці 1928, див. Яналіф) і мови литовських татар-липків (етнолект білоруської мови), окремі носії якого мешкали на Волині. Писемні пам’ятки білоруської мови, записані арабським письмом (т. зв. кітаби), є важливим джерелом для дослідження історичної фонології білоруської мови, оскільки в них відображено фонетичні процеси, які на той час не фіксував запис кирилицею (перехід м’яких [т́] і [д́] у [ц́] і [дз́]).

Серед слов’янських мов арабське письмо епізодично також використовувалося в боснійському етнолекті хорватської або сербо-хорватської мови (у сучасній славістиці часто виокремлюється як окрема боснійська мова).

Арабському письму властиве розмаїття різновидів шрифтів, арабська каліграфія часто виокремлюється як окремий напрям у мистецтві.

Література

  1. Станкевіч Я. Беларускія мусульмане і беларуская літаратура арабскім пісьмом. Вільня: Друкарня Я. Левіна, 1933;
  2. Daniels P.; Bright W. The World’s Writing Systems. Oxford : Oxford University Press, 1996. 968 p.;
  3. Journey of Writing in Egypt / Ed. by Kh Azab and A. Mansour. Alexandria: Bibliotheca Alexandrina, 2008. 192 p.;
  4. 5300 Jahre Schrift / Hrsg. von M. Böttner, L. Lieb, Ch. Vater u. a. Heidelberg : Wunderhorn, 2017. 220 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арабське письмо // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арабське письмо (дата звернення: 25.02.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.02.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ