Апоп

Сет перемагає Апопа

А́поп (Апофіс; грец. Ἄποφις) — у давньоєгипетській міфології гігантський змій, втілення зла, хаосу та темряви, ворог Ра.

Зображувався у вигляді величезного змія (ілюстрації до Книги мертвих, фрески у гробницях тощо). Стародавні єгиптяне сприймали захід Сонця як заковтування світила Апопом. За міфами, живе під землею, а рухи змія викликають землетрус. Кожної ночі, коли Ра пливе у Човні Вічності підземним Нілом, Апоп випиває його води, але бог Сонця примушує вивергнути їх і вбиває свого ворога (у битві йому допомагають й інші боги). Інколи Апоп тимчасово бере гору — тоді вирує негода і хмари затягують небо. Якщо змію вдається проковтнути човен — настає соняне затемнення. Битва Апопа й Ра повторюється щоночі.

В іншому міфі Ра в образі Великого Кота відсікає голову Апопові.

Існують міфи, де Апоп — помічник Осіріса на Загробному суді.

У Пізній період Апопа зближували з Сетом, хоча є міфи, в яких Сет виступав на боці Ра у битві з Апопом, вразивши змія списом.

Апоп став уособленням ворогів Сонця (гіппопотамів, крокодилів, змій тощо). Традиційною частиною солярних ритуалів у Стародавньому Єгипті була символічна перемога над Апопом (спалення його воскового чи мальованого зображення та ін.). «Книга повалення Апопа» (4 ст. до н. е.) містить численні приклади заклинань, покликаних допомогти Ра перемогти змія.

Література

  1. Рак И. В. Мифы Древнего Египта. Санкт-Петербург : Петро-РИФ, 1993. С. 86–89.
  2. Muller W. M. Egyptian Mythology. Mineola : Dover Publications, 2004. P. 104–109.
  3. Erman A. Ancient Egyptian Literature. London : Routledge, 2017. 318 p.

Автор ВУЕ

М. Ю. Чікарькова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чікарькова М. Ю. Апоп // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апоп (дата звернення: 2.06.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.05.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ