Ападана

Дві ападани в стуктурі палацу в Персеполі. Аксонометрія. Джерело ілюстрації: Norwich J. Great Architecture of the World. London, 1979. С. 45.
Ападана. Інтер’єр «Залу 100 колон» палацу в Персеполі.

А́пада́на (перс. آپادانا — палац) — тип споруди переважно в архітектурі Стародавнього Сходу.

Ападана винайдена у Персії давній за часів Ахеменідів (6 ст. до н. е). Це велика, квадратна у плані парадна зала. Її плаский дах підтримується багатьма рядами (від 6 х 6 до 10 х 10) високих тонких колон 18,6–20 м заввишки з дуже широкими інтерколумніями, які можуть сягати 8,5 м. Є персидським аналогом гіпостильної зали (див. Гіпостиль) в архітектурі Єгипту Стародавнього.

Ападана — головний елемент царських палаців 6–4 ст. до н. е. у Персеполі та Сузах (м. Шуш, тепер провінція Хузестан, Іран). Палац у Персеполі (кін. 6–5 ст. до н. е.) царів Дарія І і Ксеркса І, що зберігся в руїнах, мав 2 основні споруди:

• велику ападану Дарія І (зал прийомів) з 36 колонами в залі й 36 колонами у трьох зовнішніх портиках;

• більшу за розмірами «Залу ста колон» (тронну залу).

Призначення обох ападан було парадно-репрезентативним — вони демонстрували могутність Персії як держави та Ахеменідів як династії правителів. Аналогічні функції виконувала ападана в палаці царя Атраксеркса ІІ в Сузах (404–349 до н. е.) з 36 колонами.

Ападана як тип громадської споруди, що може вмістити велику кількість людей, була запозичена ісламською сакральною архітектурою й втілена у поширеному дотепер по всій Євразії та Північній Африці архітектурному типі колонної мечеті (напр., мечеть у м. Кордові, 786–990).

Література

  1. Norwich J. Great Architecture of the World. New York : Da Capo Press, 2003. 288 p.
  2. Тимофієнко В. Ападана // Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 32.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 25.
  4. Тимофієнко В. Історія архітектури Стародавнього світу. Київ : Наукова думка, 2006. 512 с.
  5. Вергазов Р. Типология дворца-ападаны в классической архитектуре ахеменидского Ирана: проблема происхождения и развития // Актуальные проблемы теории и истории искусства. 2016. Вып. 6. С. 23–30. URL:http://actual-art.org/files/sb/06/Vergazov.pdf

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ападана // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ападана (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.04.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ