Аннапурна

Amazing Annapurna.jpg

Аннапурна

Тип гірський масив
Країни Непал
Регіон Гімалаї
Найвища точка Аннапурна І (8091 м)
Площа (кв. км) 7679

Аннапу́рна — гірський масив у Гімалаях, у центральній частині Непалу. Розташований у південному відрозі Головного Гімалайського хребта.

За легендами гору названо на честь індуїстської богині родючості Аннапурни (санскрит. अन्नपूर्णा, буквально — мати-годувальниця).

Найвища точка — гора Аннапурна І, абсолютна висота — 8 091 м. Це десята за висотою вершина у переліку найвищих гір світу. Загалом масив охоплює 13 окремих піків заввишки понад 7 000 м.

Рельєф нівально-льодовиковий, глибоко почленований. Характерні форми — глибокі ущелини, льодовикові цирки та прямовисні скелі.

Від сусіднього гірського масиву Дхаулагірі (найвища точка — 8 167 м) Аннапурну відокремлює долина річки Гандакі (Нараяні) з однією з найглибших ущелин світу.

У сезон мусонів — часті інтенсивні снігопади та сходження снігів. Це одна з причин вважати гірський масив найнебезпечнішим і найскладнішим за підйомом.

Аннапурна — популярние місце для занять альпінізмом і гірським туризмом.

Увесь масив є заповідною зоною Аннапурна (з 1986), що охоплює площу 7 679 км2.

Одна з гір масиву, Аннапурна І, є першою у світі вершиною заввишки понад 8 000 м, яку підкорили альпіністи, — члени французької команди М. Ерцог і Л. Лашеналь.

Література

  1. Neate J. High Asia: an Illustrated History of the 7,000 Metre Peaks. Seattle : Mountaineers Books, 1990. 213 p.
  2. Эрцог М. Аннапурна: Первый восьмитысячник / Пер. с фр. Б. А. Гарф. Москва : Армада-пресс, 2002. 312 с.
  3. Searle M. Colliding Continents: a Geological Exploration of the Himalaya, Karakoram, & Tibet. New York : Oxford University Press, 2017. 464 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аннапурна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аннапурна (дата звернення: 29.03.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.03.2020

Покликання на статтю