Анкілостомідоз

Анкілостоми у слизовій кишечника

Анкілостомідо́з (від грец. άγϰύλος — кривий і στόμα — рот, отвір) — паразитоз, спричинений анкілостомами. Об’єднує дві інвазії: анкілостомоз і некатороз. Це антропонозні геогельмінтози з групи нематодозів, які поширені здебільшого у тропіч. і субтропіч. країнах. Збудниками анкілостомідозу є нематоди родини Ancylostomatidae: кривоголовка (Ancylostoma duodenale) і некатор (Necator americanus). Людина заражається личинками, що проникають крізь шкіру стоп, гомілок, під час ходьби босоніж з ґрунту та рослин або перорально, з контамінованою їжею та напоями. Із тонкого кишківника личинки судинами мігрують до легень, а звідти згодом повертаються до тонкого кишківника, де перетворюються на дорослі особини.

Міграційна фаза анкілостомідозу проявляється симптомами ураження бронхів і легень (кашель, задишка), які виникають на тлі високої температури тіла. Характерним є синдром Леффлера. У кишковій фазі з’являються біль у животі, закреп або пронос, нудота, анемія. У ділянці проникнення збудника виникають свербіж, печіння, еритематозно-папульозний висип. У стадію міграції личинки виявляють у харкотинні. У хронічну стадію анкілостомідозу яйця збудника виявляють у дуоденальному вмісті та свіжих випорожненнях (овоскопія). Дегельмінтизацію здійснюють нафтамоном, пірантелом, комбантрином, левамізолом.

В осередках анкілостомідозу не слід ходити босоніж. Важливим є ретельне миття та ошпарювання окропом фруктів і овочів перед вживанням їх у їжу.

Література

  1. Atlas of Pediatrics in the Tropics and Resource-Limited Settings / Ed. by J. Spector, T. Gibson. 2nd ed. Elk Grove : American Academy of Pediatrics, 2016. 424 p.
  2. Козько В. М., М'ясоєдов В. В., Соломенник Г. О. та ін. Медична паразитологія з ентомологією. 2-ге вид., випр. Київ : ВСВ «Медицина», 2017. 336 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Козько В. М., М’ясоєдов В. В., Садовниченко Ю. О. Анкілостомідоз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анкілостомідоз (дата звернення: 29.03.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.03.2020

Покликання на статтю