Анероїд

Побутовий барометр-анероїд

Анеро́їд (від·а... — заперечний префікс і грец. νηρός — вода) — прилад для вимірювання атмосферного тиску .

Анероїд складається з герметично замкненої тонкостінної циліндричної металевої коробки з розрідженим повітрям усередині. У разі підвищення атмосферного тиску коробка стискається й тягне прикріплену до неї пружину (мембрану), а за умов зниження тиску коробка розширюється, штовхаючи пружину. Зміщення кінця пружини через систему важелів передається на стрілку, яка рухається уздовж шкали (див. ще Шкала вимірювального приладу), показуючи значення тиску. Замість пружини також застосовують більш пружні коробки. До шкали анероїда може бути прикріплений дугоподібний термометр, який використовується з метою внесення поправки до показників анероїда на температуру. Можливим є й інший вид температурного компенсатора, коли один із важелів, що передає рух від коробки до стрілки, зроблений з біметалевого сплаву. Шкалу анероїда градуюють у міліметрах ртутного стовпчика та/або в гектопаскалях. Похибка вимірювання анероїда становить від 1 до 2 гПа.

Прилади широко застосовують у побуті, використовують в експедиціях, а також як висотоміри. Шкалу висотоміра анероїдного градуюють у метрах.

Література

  1. Галік О. І. Метеорологічні прилади і методи спостережень. Рівне : Національний університет водного господарства та природокористування, 2008. 134 с.
  2. Гумницький Я. М. Метеорологія та кліматологія. Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2014. 204 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Анероїд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анероїд (дата звернення: 8.03.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.03.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ