Анаксимен

Anaximenes Milesius - Illustrium philosophorum et sapientum effigies ab eorum numistatibus extractae.png
Анаксимен

Анаксиме́н (грец. Ἀναξιμένης; бл. 585 — бл. 525 до н. е., імовірно м. Мілет, тепер не існує, Туреччина) — філософ, представник мілетської школи, астроном. Учень Анаксимандра Мілетського.

Анаксимен

(Ἀναξιμένης)

Псевдонім
Рік народження бл. 585 до н. е.
Місце народження Мілет
Рік смерті бл. 525 до н. е.
Місце смерті Мілет
Традиція/школа мілетська школа

Біографічні відомості про Анаксимена відсутні.

Автор трактату «Про природу», з якого зберігся лише фрагмент. Проголосив першоосновою всього сущого повітря: все багатоманіття речей пояснював як утворене з нього внаслідок згущення чи розрідження. Повітря підтримує все і керує всім. Убачав у повітрі — безмежній, прозорій, безформній, «без-якісній» субстанції — початок і тіла, й душі. Проводив принципи єдності життя й дихання, макрокосму і мікрокосму: подібно до того, як «повітря у вигляді нашої душі» утримує людину в єдності, так повітря і дихання охоплюють увесь Всесвіт. Повітрям, на думку філософа, породжені й боги.

Філософ першим указав на відмінності між зірками й планетами. Вважав, що розріджене повітря, з якого утворюється вогонь, спричинює вогняну природу небесних світил. Земля — нерухома, інші світила й планети рухають космічні вітри. Висунув гіпотезу, яка пояснювала місячні й сонячні затемнення та фази Місяця. Пов’язував погоду з активністю Сонця.

Здійснив спробу дати природничо-наукове пояснення явища випадання снігу та граду.

Анаксимен — останній відомий представник мілетської школи, з яким пов’язують розвиток традиції стихійного матеріалізму в античній філософії.

Додатково

Августин Аврелій писав: «Анаксимен богів не заперечував і не оминув мовчанням, але вважав, що не богами створене повітря, а самі вони з повітря».

Література

  1. Kirk G., Raven J., Schofield M. The presocratic philosophers. 2nd ed. Cambridge : Cambridge University Press, 1983. 516 p.
  2. Лебедев А. В. Фрагменты ранних греческих философов. Москва : Наука, 1989. 576 с.
  3. Early Greek Philosophy : in 9 vol. / Ed. by A. Laks, G. Most. Cambridge; London : Harvard University Press, 2016. Vol. 2. 400 p.
  4. Скомаровський В. О. Історія європейської філософії: Античність, Середньовіччя, Відродження. Умань : Сочінський М. М., 2018. 582 с.

Автор ВУЕ

В. Е. Туренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туренко В. Е. Анаксимен // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анаксимен (дата звернення: 8.04.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.03.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ