Анадримадуза Ретовського

Анадримадуза Ретовського

Анадримаду́за Рето́вського (Anadrymadusa retowskii) — вид комах родини справжніх коників ряду прямокрилих.

Особливості будови

Довжина тіла анадримадузи Ретовського (у самиці, без урахування довжини яйцекладу) — 31–36 мм. Світло-бурі. Вусики щетинкоподібні, довші за тіло, однотонно-бурі. Передньоспинка циліндрична, з двома темними плямами на бічних поверхнях. Короткокрилі, надкрила виступають з-під передньоспинки та прилягають одне до одного, бурі, іноді із зеленуватим відтінком. Яйцеклад самиці довгий, шаблеподібний, 25–27 мм. На кінці черевця самця знизу — 2 пари тонких відростків: пара спрямованих назад шипів та церки (тонкі, спрямовані вгору, без виступу на внутрішній стороні). Генерація однорічна. Зимують у фазі яйця. Личинки з’являються навесні. Дорослі комахи трапляються від середини липня до початку вересня. Тримаються на сухих ділянках кам’янистих степів, що добре прогріваються сонцем, у вимитих водою неглибоких ярах на схилах південної експозиції гір і горбів (100–200 м над рівнем моря).

Охорона та поширення в Україні

Входить до складу фауни України. Ендемік Південного берега Криму, рідкісний вид, занесений до Червоної книги України. Природоохоронний статус виду — вразливий. Реєструють лише поодинокі особини, зникає через надмірне рекреаційне навантаження. Анадримадузу Ретовського охороняють у Карадазькому природному заповіднику НАН України. Для збереження анадримадузи Ретовського рекомендовано створення ентомологічних заказників у місцях перебування виду.

Література

  1. Червона книга України. Тваринний світ / За заг. ред. І. А. Акімова. Київ : Глобалконсалтинг, 2009. 624 с.
  2. Козак В. Т. Комахи України. 2-ге вид., випр. і допов. Тернопіль : Підручники і посібники, 2014. 175 с.

Автор ВУЕ

В. Ю. Назаренко

Т. І. Пушкар


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Назаренко В. Ю., Пушкар Т. І. Анадримадуза Ретовського // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анадримадуза Ретовського (дата звернення: 12.05.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.03.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ