Амбразура

Амбразура (Київський укріплений район, ДОТ № 481)

Амбразу́ра (фр. embrasure — отвір, бійниця, від embraser — запалювати, з en — у, в і braise — жар) — багатозначний термін:

1) У військовій справі — отвір у стіні фортифікаційної споруди або в броньованому ковпаку (бронебашті).

Амбразура призначена для ведення гарматного, мінометного й кулеметного вогню з укріпленої позиції, а також для спостереження.

Форма й розмір амбразури залежать від типу використовуваної зброї, сектору обстрілу та умов ведення вогню.

Амбразури стали широко застосовувати під час обладнання укріплених районів ліній оборони стратегічного значення. Ними оснащували довготривалі вогневі споруди та дерев’яно-земляні вогневі точки. На початку Другої світової війни амбразурами обладнували всі фортифікаційні споруди для ведення вогню в укріплених районах уздовж західного кордону УРСР.

Для підвищення захисту особового складу розрахунків вогневих засобів, зокрема стаціонарної зброї (гармат, станкових кулеметів), параметри арматури удосконалювали відповідно до розвитку озброєння супротивників.

З початку 20 ст. для захисту від ворожих куль та уламків отвір амбразури почали закривати спеціальним пристосуванням — «амбразурним засувом». Переважно він мав форму бійниці для ведення вогню з допоміжної легкої зброї під час перезарядження основної. Для оборони гарнізону та зброї поверхні більшості сучасних амбразур довготривалих вогневих споруд мають вигляд сходинок, призначених для перехоплення уламків та куль. У фортифікаційних спорудах є також невеликі допоміжні амбразури, що слугують, наприклад, для захисту вхідних дверей.

2) В архітектурі — отвір у стіні для вікна або дверей.

Література

  1. Яковлев В. В. История крепостей. Санкт-Петербург : Полигон, 1995. 312 с.
  2. Липа К. А. Під захистом мурів. Київ : Наш час, 2007. 192 с.
  3. Тыцкий Г. И. Оборонительные казармы, казармы и укрытия оборонительных сооружений. Москва; Санкт-Петербург : [б. и.], 2014. 294 с.

Автор

В.І.Коцюруба


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Коцюруба В.І. Амбразура // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амбразура (дата звернення: 21.06.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
18.12.2019

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності