Алімпій Печерський

Алі́мпій Пече́рський (Аліпій, Олімпій; бл. 1050 — 17.08. 1114, Київ, тепер Україна) — живописець, мозаїст і ювелір, чернець Києво-Печерського монастиря.

Алімпій Печерський

Народження 1050
Місце народження Невідомо
Смерть 17.08.1114
Місце смерті Київ, Україна
Місце поховання Київ, Україна
Напрями діяльності живопис,

Життєпис і творчість

Згідно з «Києво-Печерським патериком», з 1084 навчався у візантійських майстрів, які оздоблювали Успенський собор Києво-Печерського монастиря; спільно з ними виконував мозаїчні роботи.

Ймовірно, працював у Лаврській іконописній майстерні. Серед його робіт згадуються 5 ікон деісусного чину й дві місцеві для однієї з київських церков. Одну з ікон Богоматері Володимир II Всеволодович Мономах перевіз у м. Ростов (тепер РФ). Ікони Алімпія уславилися як чудотворні.

Фахівці припускають, що він був автором образів «Печерська Богоматір із предстоячими Антонієм і Феодосієм» (ікона Божої Матері Свенсько-Печерська) і «Ярославська Оранта» («Богоматір Велика Панагія») — обидва зберігаються у Третьяковській галереї (м. Москва, РФ). Однак, на думку інших дослідників, обидві ікони були створені в 13 ст.

Можливо, що саме Алімпій виконував мозаїчні роботи для Михайлівського Золотоверхого монастиря (зруйнований 1934–1936).

Алімпій практикував також як лікар — зцілював людей, виготовляючи мазі з тих само трав і мінералів, що й власні фарби.

Похований у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.

Визнання

Тропар Алімпію уведено до 4-ї пісні «Канон преподобним отцям Печерським» ієромонаха Мелетія Сирига, укладеного 1643 з благословення Петра Могили, що вважається актом місцевої канонізації.

Вшановується Православною церквою як преподобний — день пам’яті 30 серпня. Вшановується також Українською греко-католицькою церквою у сонмі переподобних Києво-Печерської Лаври, що в Ближніх печерах поховані, — день пам’яті 11 жовтня.

У 1982 на уцілілій частині стіни Успенського собору Києво-Печерської лаври встановлено меморіальну дошку Алімпію (бронза, барельєфний портрет, скульптор Ю. Скобликова, архітектор Т. Довженко).

Література

  1. Мистецтво України: енциклопедія в 5 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1995. Т. 5.
  2. Лазарев В. Н. Русская иконопись от истоков до начала XVI века. Москва : Искусство, 2000. 395 с.
  3. Патерик Києво-Печерський / Упоряд., адапт. укр. мовою, склала дод. і прим. Ірина Жиленко. Київ : Видавничий дім «КМ Academia», 2001. 348 с.
  4. Крвавич Д. П., Овсійчук В. А., Черепанова С. О. Українське мистецтво: у 3 ч. Львів : Світ, 2005. 268 с.
  5. Туптало Д. Житія Святих : у 12 т. Львів : Свічадо, 2014. Т. 12. 408 с.

Автор ВУЕ

К. Г. Борисенко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Борисенко К. Г. Алімпій Печерський // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алімпій Печерський (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
12.07.2019

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ