Алекторія паросткова

Алекторія паросткова (Alectoria sarmentosa)

Алекто́рія па́росткова, алекторія лозоподібна (Alectoria sarmentosa) — вид лишайників родини пармелієвих.

Вид характерний для північних хвойних і мішаних лісів, один із двох представників роду у флорі України. Слань кущиста, 20–30 см завдовжки, звисаюча, солом’яно-жовта, сірувато- або зеленкувато-жовтувата, іноді жовто-коричнева. Гілочки до 1 мм завтовшки, у місцях розгалуження сплющені, завтовшки до 2 мм, у верхній частині — циліндричні, з білуватими псевдоцифелами. Апотеції діаметром до 1 мм бічні, трапляються зрідка. Розмножується вегетативно (фрагментами слані, соредіями) та статевим шляхом (еліптичними одноклітинними спорами).

Алекторія паросткова поширена в Європі, на Уралі, у Південному Сибіру, Північній та Південній Америці, можливо, на Канарських островах. В Україні — в Карпатах. Трапляється поодинці або невеликими групами в гірських хвойних лісах (на межі верхнього та нижнього гір. поясів); переважно на гілках і стовбурах старих ялиць, рідше — інших хвойних дерев. Вид алекторія паросткова внесено до Червоної книги України як вразливий. Причинами зменшення його чисельності є забруднення повітря, вирубування лісів. Охороняється у Карпатському та Ужанському національному природному парку, Карпатському біосферному заповіднику. Потребує контролю стану популяцій на зазначених територіях, важливо виявляти нові місцезнаходження виду.

Література

Червона книга України. Київ : Глобалконсалтинг, 2009. 900 с.

Автор ВУЕ

О. Б. Блюм

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Блюм О. Б. Алекторія паросткова // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алекторія паросткова (дата звернення: 20.10.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
12.07.2019

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ