Аератор

Аера́тор (від грец. ἀήρ — повітря) — технічний пристрій для насичення води киснем. Зазвичай аератор складається з трьох основних частин: корпусу, картриджа і прокладки, що забезпечує герметичність усієї установки.

Різновиди

Залежно від способу аерації аератори поділяються на гравітаційні, розпилювальні, турбінні й поверхневі; від типу приводу — на аератори з електроприводом, з приводом від двигуна внутрішнього згоряння та з приводом від вітросилової установки.

  • Гравітаційні аератори використовують енергію, яка вивільнюється при падінні води з висоти для збільшення контакту води з повітрям, що приводить до підвищення вмісту в ній кисню.
  • Розпилювальні аератори (повітряні мембранні компресори) подають повітря або кисень у воду у вигляді бульбашок з подальшим переходом кисню до води шляхом дифузії через рідинну плівку.
  • Турбінні аератори насичують воду киснем завдяки обертанню гребного гвинта, що подає повітря у воду; утворена повітряна суміш поширюється потокоутворювачем у напрямі водойми.
  • Поверхневі аератори перемішують і приводять до руху поверхневий шар води, інтенсифікуючи перехід кисню з повітря до води.

Застосування

Аератори широко застосовуються у промисловому рибництві, а також у гірничій промисловості для провітрювання кар’єрів та підготовки бурових розчинів, у водопостачанні для очистки стічних і природних вод від домішок та для насичення киснем питної води, аерації ґрунту, приміщень тощо.

Аератори для каналізації знищують неприємні запахи всередині приміщень, а також підсилюють тиск всередині каналізаційної мережі.

Аератори для газонів  використовуються для зручного і щадного видалення мохів з газонів.

Акваріумні аератори — своєрідні компресори, які забезпечують спрямування потоку повітря до води акваріума, розподіл її на дрібніші частки й насичення молекулами кисню; це сприяє нормалізації газообміну та створенню сприятливих умов для акваріумних риб. Існують три основні типи систем аерації води для акваріумних аераторів: на основі компресора-ерліфта, внутрішнього та зовнішнього фільтрів.

Аератор для вина, винайдений 2006 інженером-програмістом Р. Сабаддічі, значно поліпшує смакові якості напою; являє собою скляну колбочку, через яку наливають вино в бокал.

Аератор у вигляді кисневого концентратора використовується для виготовлення кисневих коктейлів. Перший рецепт таких коктейлів розробив М. Сиротинін у середині 20 ст. Пристрій складається з кисневого балона — апарата високого тиску, заповненого медичним киснем, редуктора, що регулює його подачу, та трубки з розпилювачем. Такий аератор збиває основу коктейлів на густу піну.

Покрівельні аератори — особливі пристрої для звільнення покрівельного простору від вологи; встановлюються на дахах з різними покрівельними матеріалами та кутами нахилу скатів.


Література

  1. Андрющенко А. І., Алимов С. І. Ставове рибництво. Київ: Видавничий центр НАУ, 2008. 635 с.
  2. Жигин А. В. Замкнутые системы в аквакультуре. Москва : РГАУ-МСХА, 2011. 664 с.
  3. Васильева Н. В. Технические средства аквакультуры. Горки: БГСХА, 2012. 192 с.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ