Авель (Васильєв)

А́вель (справжнє прізвище та ім’я в миру — Васильєв, Василь (рос. Васильев, Василий); 18.03.1757, с. Акулово, тепер не існує, територія Тульської обл., РФ — 29.11.1831, м. Суздаль, тепер Владимирська обл., РФ) — чернець-провісник, автор рукописних книг.

Авель (Васильєв)

Псевдоніми Авель
Народження 1757
Місце народження Акулово (тепер не існує), Тульська область, Росія
Смерть 1831
Місце смерті Суздаль, Владимирська область, Росія
Напрями діяльності релігія

Життєпис

Походив із родини кріпака. Працював теслею у містах Кременчуці та Херсоні. Мандрував, жив у монастирях, зокрема: у Валаамському, де у нього, як вважають, відкрився дар передбачення (з 1785), згодом (з 1796) у Бабаївському Миколаївському Костромської єпархії, де написав першу книгу, Висоцькому Серпуховському (з 1823) та ін. Свої думки, видіння, тлумачення Біблії записував у зошити.

Передбачив низку історичних подій 18–20 ст.: дати і обставини смерті російських царів, зокрема Катерини II і Павла I, війни і суспільні потрясіння (війну з Наполеоном, спалення Москви та ін.), за що неодноразово потрапляв до в’язниці. Не збереглося жодної книги Авеля, лише фрагменти та копії.

Проте стверджують, що Авель на прохання Павла І записав найважливіші пророцтва і сховав їх у скриньці, яка нібито була відкрита Миколою II рівно через 100 років після смерті Павла І. Зберігся оригінал документу російського міністерства юстиції «Справа про селянина вотчини Л. О. Наришкіна ім’ям Василь Васильєв, що перебував у Костромській губернії в Бабаївському монастирі під ім’ям ієромонаха Адама, а потім назвався Авелем, і про складену ним книгу на 67 аркушах».

Література

  1. Романов Б. С. Роковые предсказания России. Москва : ЗАО "ОЛМА Медиа Групп", 2006. 320 с.
  2. Ахметова М. Пророчество монаха Авеля и концепт «жидовского ига» // История - миф - фольклор в еврейской и славянской культурной традиции. Москва, 2009. С. 122–141.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Предко О. І. Авель (Васильєв) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Авель (Васильєв) (дата звернення: 28.11.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ