Абруццо, Лаціо й Молізе національний парк

Абру́ццо, Ла́ціо й Молі́зе націона́льний парк (італ. Parco nazionale d’Abruzzo, Lazio e Mo­lise) — природний резерват в Апеннінах, у центральній частині Італії. Заснований 1922 як національний парк Абруццо стараннями політика і натураліста Е. Н. В. Сіпарі (1879–1968), який був його першим президентом 1922–1933 до ліквідації резервату фашистським урядом. Відновлений 1950.

Територія

Площа парку — 496,8 км2. Більша частина розташована в провінції Л’Аквіла (обл. Абруццо), невеликі ділянки — у провінціях Фрозіноне (обл. Лаціо) та Ізернія (обл. Молізе), тобто парк розміщується у трьох областях: Абруццо, Лаціо і Молізе (звідси назва). Штаб-квартира — в комуні Пескассеролі (обл. Абруццо). На території парку три гірські масиви, найбільший — Монті-делла-Мета (2249 м), багатий на гірські озера, також тут бере початок р. Санґро.

Флора та фауна

У парку містяться ізоляти апеннінського (або марсиканського) бурого ведмедя та євразійського вовка, тут живуть звичайна рись, благородний олень, європейська козуля, серна, лісова і кам`яна куниці, лисиця звичайна, борсук, дикий лісовий кіт, лісовий тхір, заєць-русак, ласка, вовчок сірий, білка, європейський їжак, кріт, 13 видів кажанів, дикий кабан. У повоєнні роки був інтродукований гребінчастий дикобраз. Із птахів живуть беркут, яструб великий, сапсан, боривітер, пугач, сіра сова, дятли, пронурок, гірська плиска та ін. Амфібії та рептилії представлені гадюкою Орсіні, аспідовою гадюкою, жовто-зеленим полозом, окулярною саламандрою звичайною, вогняною саламандрою та ін.

У річках живе струмкова форель.

У парку — близько 3800 видів комах.

Флора представлена насінними рослинами, грибами, мохами, лишайниками. На висотах 900–1800 м переважає бук, на схилах високогір’я — бори гірської сосни, чорна європейська сосна і береза повисла. Парк є резервуаром рідкісних і ендемічних видів флори Апеннін, відображає біологічний спектр рослинності цього регіону.

Туризм

У парку більшість екотуристичних маршрутів пішохідні, прокладено велосипедні доріжки та спеціальні доріжки для верхової їзди. Відкрито тематичні центри (до складу яких входять музеї), зоологічні зони з великими вольєрами: Пескассеролі (зоопарк), Чівітелла Альфедена (вовки і рисі), Опі (серна), Віллаваллелонга (ведмеді та олені); проводяться виставки, екскурсії, традиційні свята, інші заходи.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ