Вітриніт

Група вітриніту:
а — колініт (гомогенний сірий) з кутинітом (чорний); відбите світло; імерсія
б — колініт (гомогенний сірий), корпоколініт (темносіре овальне тіло ліворуч), телініт (нерівномірна смуга в центрі), білі сфероліти — пірит; відбите поляризоване світло; стан згасання
в — вітродетриніт; відбите світло; імерсія
г — колініт (зверху), телініт (знизу)
Вітриніт

Вітрині́т (від лат. vitrum — скло) — група мацералів сірого кольору, які за відбивною здатністю займають проміжне положення між асоційованими більш темними ліптинітами та більш світлими інертинітами.

Загальний опис

Містить мацерали, які різняться оптичними властивостями: кольором, ступенем відбиття світла, анізотропією:

  • в кам'яному вугіллі низької і середньої стадій вуглефікації в прохідному і відбитому світлі з імерсією;
  • в кам'яному вугіллі високої стадії вуглефікації не розрізняються (але помітні після окиснювального або йонного травлення на полірованій поверхні);
  • в антрацитах у відбитому поляризованому світлі при несхрещених ніколях (див. Ніколя призма) в положенні прояснення і згасання на вертикальних (перпендикулярних нашаруванню) полірованих зрізах антрацитів, а також при травленні поверхні.

Фізико-хімічні характеристики

Вітриніт зустрічається у вугіллі у вигляді: відносно чистих шарів або лінз товщиною від декількох мікронів до декількох сантиметрів; суцільної фази (матрикса), що зв’язує інші компоненти вугілля або аморфного заповнення осередків, пор і тріщин. В осадових породах вітриніт залягає у вигляді ізольованих шарів і лінз або кутастих і заокруглених зерен. Має відносно високий уміст кисню в порівнянні з мацералами інших груп.

Поширення

Найчастіше зустрічається в пластах кам'яновугільного періоду в Північній півкулі (60–80 % об'ємних), у вугіллі Гондвани < 20 % об'ємних. На вітриніт багате вугілля третинного періоду.

Технологічні властивості

Вітриніт — основний компонент вугільних родовищ світу. Від його властивостей залежить більшість промислових процесів, де використовується вугілля.

У вугіллі середньої якості вітриніт легко плавиться в ході коксування. Ця властивість також відбивається на перебігу й продуктах гідрогенізації і спалення. Окиснення в процесі зберігання призводить до погіршення якості вітриніту, зокрема, термопластичності (у бітумінозного вугілля).

Див. також Мацерали, Петрографія вугілля.

Nf,.jpg

Література

  1. В. С. Білецький, В. І. Саранчук, В. В. Ошовський. Основи хімії і фізики горючих копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2008. С. 600.
  2. Маценко Г., Білецький В., Шендрік Т. Короткий словник з петрографії вугілля. Донецьк: Схід. видавн. дім, 2011. 74 с.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький, Г. П. Маценко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Маценко Г. П. Вітриніт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вітриніт (дата звернення: 30.09.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.05.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ