Бітрейт

Бітре́йт, бітова швидкість (від англ. bit rate) — кількість бітів, які передають або обробляють за одиницю часу.

Одиниця виміру — біт за секунду (біт/с); похідні одиниці: кілобіт за секунду (кбіт/с), мегабіт за секунду (Мбіт/с) тощо.

У телекомунікації та комп’ютерній техніці бітрейт зазвичай тотожний пропускній спроможності каналу зв’язку, тобто найбільшій можливій швидкості передачі інформації (разом зі службовою) з цього каналу.

У сфері цифрових мультимедійних даних бітрейт визначає кількість бітів, що використовуються для символьного або цифрового кодування інформаційних повідомлень.

Під час потокового передавання мультимедійних даних (коли звук або зображення передають від постачальника до користувача безперервно, без збереження на проміжному пристрої) бітрейт визначає необхідну пропускну спроможність каналу зв’язку.

При зберіганні мультимедійних даних розмір відповідних файлів безпосередньо пов’язаний із бітрейтом даних.

У багатьох випадках у процесі кодування мультимедійних даних використовують алгоритми їхнього стиснення зі втратами, що призводять до відмінностей початкових та розпакованих даних (MPEG для відеоданих, MP3 для аудіоданих). Якість розпакованого звуку або зображення залежать від обраного під час кодування бітрейта. Прийнятними для кодування музичних програм під час використання формату MP3 є бітрейти 192 кбіт/с і вище, для кодування мовної інформації зазвичай використовують нижчі бітрейти (до прикладу: для відеоконференцій використовують бітрейт 128–384 кбіт/с; бітрейт аудіо на компакт-диску становить 1 411,2 кбіт/с; на дисках DVD — до 9,8 Мбіт/с, на дисках Blu-Ray — до 40 Мбіт/с).

Література

  1. Вit rate // Graf R. F. Modem Dictionary of Еlectronics. 7th ed., rev. and upd. Boston; Oxford; Auckland : Newness, 1999. Р. 74.
  2. Буйницька О. Інформаційні технології та технічні засоби навчання. Київ : Центр навчальної літератури, 2019. 240 с.
  3. The Moving Picture Experts Group (офіційний сайт). URL: https://mpeg.chiariglione.org/

Автор ВУЕ

О. В. Арістов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістов О. В. Бітрейт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бітрейт (дата звернення: 1.08.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.07.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ